Poliole, dosyć ciężka nazwa. Większość z nas na pewno nie wie co to w ogóle jest. Okazuje się, że są to cukry alkoholowe. Poliole to pewien rodzaj substancji odżywczych. Warto powiedzieć, że możemy je podzielić na proste i złożone. Prostymi alkoholami są sormitol czy mannitol. Natomiast poliole złożone to cząsteczki cukru, które zostają połączone z alkoholem wielowodorotlenowym.
Większa charakterystyka polioli
Teraz pewnie każdy z nas zastanawia się gdzie one występują. Otóż w przyrodzie, to pierwsze miejsce które nam się kojarzy z poliolami. Bardzo często możemy je spotkać w niektórych owocach oraz tkankach roślin.
W kwestii roślin procent tych substancji nie przekracza 4%. Poliole są otrzymywane ze zwykłych cukrów, które zostają tworzone dzięki fermentacji. Co do polioli prostych, bardzo często mówi się o nich, że są substancjami naturalnymi. Dlatego właśnie występuję w przyrodzie oraz otrzymywane są z prostych procesów.
Jeśli mówimy o poliolach złożonych, warto zaznaczyć, że one nie występują w sposób naturalny w przyrodzie. Można tutaj wyróżnić izomalt oraz lakititol. Dodajmy na to, że życie potrafi być słodkie bez cukru. Istnieje cały szereg różnego rodzaju zamienników, które zastąpią nam niezdrowy dla organizmu, a przede wszystkim naszych zębów, cukier.