Dbanie o włosy o wysokiej porowatości to prawdziwe wyzwanie. Są bowiem wyjątkowo trudne do ujarzmienia. Nie oznacza to jednak, że pielęgnacja włosów wysokoporowatych musi być skomplikowana. Wystarczy dokładne poznanie ich potrzeb i odpowiednie dobranie składników aktywnych, by móc nad nimi zapanować.
Włosy wysokoporowate – czyli jakie?
Na samym początku warto kilka razy upewnić się, że porowatość włosów została określona prawidłowo. Można ją ustalić na podstawie kondycji łusek, np. wykonując internetowe testy, w których wystarczy odpowiedzieć na kilka prostych pytań bądź udając się do fryzjera, który oceni stopień ich porowatości. Najbardziej ogólnie można jednak powiedzieć, że włosy wysokoporowate charakteryzują się bardzo wysokim stopniem rozchylenia łusek często spowodowanym nieprawidłową pielęgnacją. Efektem może być:
- przesuszenie,
- puszenie się włosów,
- szorstka struktura włosa – stają się nieprzyjemne w dotyku,
- matowy kolor pozbawiony blasku i „życia”,
- kruchość,
- podatność na zniszczenia i elektryzowanie się,
- szybkie chłonięcie wody, a co za tym idzie szybki proces suszenia,
- tendencja do skrętu.
Często już na pierwszy rzut oka można określić stopień porowatości włosów wysokoporowatych, ponieważ wyglądają one na zniszczone, matowe, przesuszone i kruche. Ponadto są najczęściej kręcone lub falowane. Mocne rozchylenie łuski włosa dotyczy zazwyczaj również posiadaczy włosów farbowanych i mocno rozjaśnianych.
Jak dbać o włosy wysokoporowate – jakich składników potrzebują?
Podstawą pielęgnacji włosów o wysokiej porowatości jest postawienie na kosmetyki intensywnie nawilżające, a przy tym charakteryzujące się łagodnym działaniem – ze względu na ich delikatną strukturę. Zdecydowanie warto wybierać produkty naturalne, na przykład na bazie wielonienasyconych olejów roślinnych, które nie tylko nawilżą, ale także stworzą warstwę ochronną i dostarczą niezbędnych składników odżywczych. Warto sięgać po np. olej z nasion chia, kukurydziany, sojowy, lniany, z czarnuszki czy konopny. A na jakie składniki aktywne – poza wskazanymi olejami – należy szczególnie zwrócić uwagę, wybierając kosmetyki do włosów wysokoporowatych?
- Proteiny wielkocząsteczkowe, np.:
- kolagen – odżywia i wzmacnia cebulki włosów,
- elastyna – nadaje włosom połysk i miękkość, otacza je warstwą hydrofobową,
- białka jedwabiu – regenerują i dogłębnie nawilżają.
- Humektanty, np.:
- kwas hialuronowy – dogłębnie nawilża,
- gliceryna – regeneruje i chroni włosy przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych,
- aloes – nawilża, odżywia i nadaje włosom blasku.
- Emolienty, np.:
- parafina – natłuszcza włosy i tworzy na nich barierę hydrofobową,
- silikony – wspomagają nawilżenie włosów,
- wosk – np. pszczeli, odżywia włosy i chroni je przed utratą wilgoci.
Jakie kosmetyki wybierać do włosów wysokoporowatych?
Podczas wybierania odpowiednich produktów do pielęgnacji włosów wysokoporowatych należy szukać wyżej wymienionych składników aktywnych. Sprawdzą się więc m.in.:
- Naturalne serum do włosów Cztery Szpaki – mieszanka olejów roślinnych: z krokosza, kiełków pszenicy, pestek arbuza i winogron, nasion bawełny oraz kameliowy dbają o dogłębne nawilżenie włosów, ich regenerację, wzmocnienie cebulek, wygładzenie i domknięcie łusek włosów.
- Naturalna maska do włosów Anwen Kiełki pszenicy i kakao – poprawia elastyczność włosów, a dzięki wsparciu miodu, gliceryny i lanoliny dogłębnie je nawilża. Uzupełnienie receptury silikonami sprawia, że włosy zyskują zabezpieczenie przed uszkodzeniami.
- Kosmetyki do włosów kręconych z linii Curly Shine marki Fanola – odżywka i szampon podnoszą elastyczność włosów, a zawartość protein pszenicy regeneruje je od wewnątrz oraz zabezpiecza przed łamaniem się i rozdwajaniem końcówek.
- Serum naprawcze Cameleo – kolejna propozycja idealna dla osób, które zastanawiają się, jak dbać o kręcone włosy. Zawartość oleju arganowego intensywnie je regeneruje oraz nawilża rozdwajające się i łamliwe końcówki.
W zagadnieniu dotyczącym tego, jak dbać o włosy wysokoporowate, najważniejsze jest słuchanie ich potrzeb. To, co sprawdza się u innych osób, w twoim przypadku może być mniej skuteczne i na odwrót. Warto więc testować nowe kosmetyki. Sprawdź sam, który składnik będzie najbardziej odpowiedni dla twoich włosów!
Artykuł sponsorowany.