Białko jest jednym z trzech składników odżywczych, które potrzebne są człowiekowi do życia. Możemy pozyskiwać je zarówno z produktów zwierzęcych, jak i roślinnych. Jakie produkty białkowe warto stosować w swojej codziennej diecie?

Służy do budowy każdej z komórek naszego ciała, znajduje się w mięśniach, narządach, skórze oraz w gruczołach. Pełni szereg ważnych funkcji, między innymi aktywuje różne enzymy i hormony, regeneruje komórki, wspomaga działanie szeregu układów. Każdy z nas powinien zadbać o to, aby w jego diecie znalazła się odpowiednia ilość białka. 

Produkty, które zawierają białko, możemy podzielić na:

  • produkty pełnobiałkowe – w ich skład wchodzą wszystkie niezbędne dla człowieka aminokwasy
  • produkty, które zawierają tylko część aminokwasów

Jak wspomnieliśmy, produkty białkowe to zarówno te zwierzęce, jak i roślinne. Najbardziej wartościowym źródłem białka jest dla człowieka mięso, ale nie jest ono niezbędne. Możemy też prowadzić zdrową dietę z jego pominięciem, ale musimy wtedy pamiętać o dużym zróżnicowaniu diety, by poziom wszystkich niezbędnych aminokwasów egzogennych, czyli tych, których organizm nie jest w stanie wyprodukować, był odpowiedni.

Wartościowe źródła białka w diecie

Gdy jemy mięso, pamiętajmy o tym, żeby nie spożywać go codziennie, ponieważ zbyt duże spożycie mięsa prowadzić może nawet do nowotworów przewodu pokarmowego. Ponadto mięsa są dość tłuste, zawierają cholesterol, a także są kaloryczne. Nie zapominajmy przy tym o rybach, których w diecie wielu osób jest zbyt mało.

Także wartościowe produkty białkowe to jajka, mleko i jego przetwory, warzywa strączkowe, na przykład fasola, soja, groszek, soczewica, ciecierzyca, ponadto ziarna zbóż, orzechy oraz algi morskie.

W sprzedaży, na przykład w sklepie Guiltfree.pl znajdziemy też szeroką gamę odżywek białkowych zwierających specjalnie komponowane kompleksy aminokwasów. Ponadto Guiltfree.pl oferuje też szereg innych wartościowych produktów przeznaczonych dla osób na diecie i odżywiających się zdrowo.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ