Długość psychoterapii jest to uwarunkowane wieloma czynnikami, na przykład charakterem i powagą przeżywanym trudności, tego na ile dotychczas wpłynęły one na życie pacjenta, ale także podatnością pacjenta na psychoterapię – czy będzie przyjmował ją z chęcią czy pojawi się opór itp. Oczywiście można również wyodrębnić czynniki leżące po stronie terapeuty odnoszące się do jego predyspozycji zawodowych – umiejętności w zakresie postawienia trafnej diagnozy i obrania odpowiedniej drogi działania.

Niektórym wystarczy kilka spotkań, by poprawiło się ich samopoczucie i by nabrali motywacji do samodzielnego poradzenia sobie z trudnościami. W innych, bardziej standardowych przypadkach zazwyczaj mowa jest o przedziale czasowym od 3 do 6 miesięcy trwania terapii. Bardzo złożone kwestie, odnoszące się do wielu aspektów życia człowieka, do jego bliskich osób, mogą wymagać nawet wielu lat pracy.

Efekty psychoterapii

Z doświadczenia dr Marty Myszkowskiej- Litwa z Gabinetu psychoterapii i rozwoju osobistego, która serdecznie zaprasza każdego kto odczuwa taką potrzebę na sesje terapeutyczne – psychoterapia dokonuje powolnych zmian. Z czasem pacjenci nabierają odwagi i siły by radzić sobie samodzielnie z problemami. Tylko początkowo potrzebują swojego rodzaju prowadzenia za rękę. Często pojawia się większy spokój, dzięki czemu można się spotkać z życzliwym ustosunkowaniem innych osób. W przypadku zaburzeń emocjonalnych widoczna staje się stabilność w tym zakresie. Te i innego rodzaju efekty osiąga się poprzez głęboką współpracę z psychoterapeutą, opartą na zaufaniu. Ważna również jest aktywność i szczere określanie swoich problemów i oczekiwań.

Psychoterapia metodą Gestalt – dr Myszkowska-Litwa

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ