Błonnik to składnik pokarmowy, który ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego. Można go znaleźć przede wszystkim w produktach pełnoziarnistych oraz warzywach.

Błonnik – wpływ na zdrowie

Spożycie błonnika wpływa bezpośrednio na działanie układu pokarmowego. Są to włókna pokarmowe pochodzące z roślin, które nie ulegają strawieniu, wpływają jednak na procesy zachodzące w organizmie. Ważną funkcją tego składnika jest zapobieganie zaparciom, ale może również zmniejszać ryzyko wystąpienia innych chorób układu pokarmowego, w tym polipów i uchyłków.

Błonnik naturalny dostępny jest w wielu produktach, jednak niestety poziom jego spożycia nadal jest zbyt niski. Osoby, które nie dostarczają organizmowi odpowiedniej ilości tej substancji, są bardziej narażone na nadwagę, a nawet na rozwój cukrzycy, ponieważ błonnik spowalnia wchłanianie węglowodanów prostych i chroni przed wysokim poziomem glukozy w krwi.

Suplementacja błonnika – czy warto?

Przyjmowanie suplementów z błonnikiem to rozwiązanie wybierane często przez osoby, które chcą schudnąć. Rzeczywiście włókna pokarmowe mogą okazać się bardzo pomocne w przypadku utraty wagi. Jedną z ich właściwości jest zmniejszanie apetytu. Ponieważ włókna zwiększają swoją objętość w układzie pokarmowym, dają uczucie sytości i pomagają w zmniejszeniu rozmiaru porcji. Spożycie błonnika może mieć również korzystny wpływ na florę jelitową, ponieważ stanowi on pożywkę dla dobrych bakterii. Na rynku dostępny jest duży wybór suplementów z błonnikiem, w tym błonnik naturalny otrzymywany z jednego lub kilku rodzajów roślin. W składzie takich preparatów znajdują się na przykład nasiona babki płesznik oraz lnu.

Suplementacja błonnika może być więc pomocna przy utracie wagi, a także przyda się osobom, cierpiącym na częste zaparcia. Trzeba jedynie pamiętać, żeby preparaty z błonnikiem zawsze popijać dużymi ilościami wody oraz przyjmować je zgodnie z zaleceniami.

Uwaga na zbyt duże ilości błonnika

Przyjmowanie błonnika może mieć także niekorzystnie skutki, jeśli spożywany jest on w zbyt dużych ilościach. W takich przypadkach może dojść do upośledzenia wchłaniania substancji pokarmowych, a także do podrażnienia układu pokarmowego. Dlatego suplementację błonnika należy zawsze przeprowadzać według instrukcji producenta danego preparatu.

Warto również pamiętać, że nawet najlepsze suplementy z błonnikiem nie zastąpią dobrze zbilansowanej diety. Prawidłowy jadłospis powinien obejmować między innymi duże ilości warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych, ponieważ są one ważnym źródłem witamin oraz minerałów. Dzięki błonnikowi naturalnemu z suplementów można poprawić pracę układu pokarmowego, ale takie preparaty nie są źródłem wszystkich niezbędnych substancji, których powinniśmy dostarczać organizmowi. Suplementacja jest więc jedynie uzupełnieniem zdrowego stylu życia. Dotyczy to również odchudzania, wymagającego przede wszystkim połączenia prawidłowej diety oraz aktywności fizycznej, które można następnie wesprzeć suplementami.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ