helicobacter
fot. pixabay.com

Bakterie Helicobacter pylori wywołują poważne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, uniemożliwiając normalne funkcjonowanie. Najczęstszym wywoływanym przez nie schorzeniem są wrzody żołądka i dwunastnicy. Zakażenie objawia się przede wszystkim częstym i długotrwałym bólem żołądka.

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/helicobacter-pylori-rozpoznanie-objawow-zakazenia-ukladu-pokarmowego/

Czym charakteryzuje się helicobacter pylori

Bakteria Helicobacter pylori jest bakterią, która atakuje układ pokarmowy i powoduje jego zakażenie. Jest odporna na działanie kwasów, w związku z czym z powodzeniem namnaża się również w żołądku i doprowadza do takich poważnych schorzeń układu pokarmowego jak wrzody żołądka, dwunastnicy, zapalenie błony śluzowej żołądka, a nawet nowotwór. U części chorych zakażenie helicobacter przechodzi bez widocznych objawów, jednak tylko niewiele osób ma to szczęście. Na ogół jest to niezwykle bolesna i dokuczliwa choroba dla zakażonych ta bakterią osób. 

Bakteria ta po przedostaniu się do naszego organizmu o osadzeniu w żołądku wytwarza w kwaśnym środowisku żołądka odczyn zasadowy, co prowadzi do powstawania bolesnych wrzodów i stanów zapalnych. Pojawiają się wówczas bóle brzuch, a także problemy z trawieniem, które objawiają się w różny sposób. Ponadto bakteria wypuszcza do organizmu toksyny, będące przyczyną wielu pobocznych chorób związanych z układem pokarmowym. 

Objawy zarażenia helicobacter

Należy podkreślić, że nieleczone zakażenie helicobacter pylori prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Wywołany przez nią przewlekły stan zapalny żołądka doprowadza do powstawania zmian nowotworowych. Z tego właśnie względu tak ważne jest właściwe i jak najszybsze jej zdiagnozowanie. Jeśli więc obserwujemy u siebie przewlekłe bóle brzucha, dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego w postaci niestrawności, zwłaszcza po spożyciu tłustych, obciążających potraw, męczą nas wzdęcia, biegunki – należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, który zaleci wykonanie stosownych badań. Część z nich jest mniej inwazyjna jak testy na antygen helicobacter w kale czy testy serologiczne krwi. Często jednak do właściwej diagnozy niezbędne jest wykonanie endoskopii. 

Przeczytaj też: http://www.szafamamy.pl/jak-leczyc-zakazenie-gronkowcem-zlocistym/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ