kombucha
fot. pexels.com

Kombucha lub inaczej kombucza jest to napój, który powstaje ze sfermentowanej herbaty. Może nie brzmi zachęcająco, ale z pewnością zmienisz zdanie, gdy tylko dowiesz jakie zalety i korzyści niesie picie kombuchy!

Zobacz też: https://www.citeam.pl/sfermentowane-napoje-wspierajace-flore-bakteryjna-czy-dasz-sie-namowic-na-wypicie-kombuchy/

Czym dokładnie jest kombucha?

Jak zostało wyżej wspomniane kombucza to po prostu napój z herbaty fermentowanej. Powstaje on dzięki tzw. herbacianemu grzybowi, który jest też znany z innej nazwy, a mianowicie – grzybek japoński. Co ciekawe kombucha jest wykorzystywana zarówno do zachowania i odbudowania równowagi jelitowej, ale też skutecznie gasi pragnienie.

Kombucza to określenie używane potocznie, natomiast nazwa botaniczna to medusomyces gisevii. Jest to również tzw. SCOBY czyli symbiotic growth of acetic acid bacteria and osmophilic yeast. SCOBY oznacza symbiotyczny zrost bakterii drożdży i kwasu octowego. Na kombuczę mówi się w kontekście grzyba głównie dlatego, że na wierzchu herbaty powstają celulozowe warstwy, które przypominają taki grzyb. 

Oryginalna kombucza

Kombuczę można zrobić samodzielnie. Można się tutaj inspirować pewnym przepisem, z którego tworzy się oryginalną kombuczę. Do tego przepisu stosuje się herbatę chińską, w której umieszcza się SCOBY wraz z sacharozą. Grzyb może rozwijać się cukrem, który został dodany do naparu. Dzięki temu może się rozrastać i tworzyć coraz to nowe warstwy. To z kolei sprzyja temu, że herbata zaczyna fermentować, a to sprawia, że wydziela się węglowy kwas. To dzięki niemu herbata jest lekko gazowana i ma alkoholowy posmak. Odnośnie alkoholu, to kombucza zawiera nawet do 5% alkoholu. Proces fermentacji trwa do około 14 dni.

Kombucza to napój, który jedni uwielbiają, a inni nienawidzą. Warto jednak podejść do tego w taki sposób, że kombucza ma wyjątkowe właściwości zdrowotne. Można również do tego podejść w taki sposób, aby wypić to by zadbać o swoje zdrowie. 

Przeczytaj też: http://www.szafamamy.pl/akupunktura-jaka-moc-daje-i-jakie-problemy-rozwiazuje/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ