Strojenie gitary.

Każdy instrument muzyczny, aby dobrze się sprawował i wydawał z siebie piękne dźwięki należy raz na jakiś czas nastroić. Jednym z instrumentów, który podczas użytkowania może często się rozregulować jest gitara. Strojenie gitary powinno być podstawową umiejętnością dobrego muzyka. To od wyregulowania instrumentu zalezą wygrywane dźwięki. Istnieje parę sposobów strojenia gitary. Dla mniej zaawansowanych zostały stworzone różnego rodzaju elektryczne stroiki, które dzięki wbudowanemu mikrofonowi wychwytują ton struny i pokazują na wyświetlaczu prawidłowość jej naciągnięcia Coraz nowsza technologia pozwala także stroić gitarę razem z pobraną aplikacją, która jest odpowiednia do regulowania strun. Na ekranie telefonu czy tabletu można ujrzeć, jaki dźwięk wydaje struna i w którą stronę kręcić kluczykiem, aby osiągnęła ona odpowiednie brzmienie.
Zaawansowani gitarzyści stroją gitarę ze słuchu, dopasowując całą gamę tak, aby tworzyła spójny dźwięk, bez żadnych szumów i drgań. Jak nastroić gitarę bez pomocy dodatkowych urządzeń?
Możemy wyróżnić kilka metod strojenia gitary. Jedną z nich jest metoda podstawowa nazywana także metodą piątego progu. Technika ta polega na powtarzalności tego samego tonu na różnych strunach przyciskanych w odpowiednich miejscach na gryfie. Najczęściej zaczynamy strojenie od dźwięku „e”. Musimy uzyskać odpowiedni ton, którego brzmienia możemy posłuchać np. w Internecie. Im bardziej zaawansowany gracz, tym łatwiej będzie mu ten dźwięk zapamiętać. Należy pamiętać, iż strunę „e” stroimy bez naciskania jej. Kolejnym krokiem jest przyciśnięcie struny „H” na V progu. Powinna ona brzmieć jak pusta struna e. Następnym etapem jest dostrojenie struny „G”. Przytrzymana na IV progu musi brzmieć jak dwie poprzednie. Dalej stroimy strunę D, A, E na V progu. Wszystkie muszą wydawać taki sam tan. Po zakończeniu regulowania poszczególnych naciągów należy sprawdzić spójność brzmienia. Jeśli, któryś z dźwięków wydaje się niedostrojony należy jeszcze raz sprawdzić jego barwę na odpowiednim progu.
Strojenie gitary to podstawowa umiejętność gitarzysty, która wykorzystywana jest szczególnie często po zmianie strun na nowe.

www.genotype.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ