Sól bocheńska, czyli dar natury

Polska słynie ze swoich kopalni soli, która jest czymś więcej niż tylko kuchenną przyprawą. Jednymi z najstarszych, a przy tym najbardziej znanymi kopalniami są te znajdujące się w małopolskich miejscowościach, czyli w Bochni i Wieliczce. Sól jest z nich wydobywana już od tysięcy lat. Już w XIV wieku za czasów Kazimierza Wielkiego była bardzo ceniona i wykorzystywana na różne sposoby. Małopolska sól po dziś dzień jest bardzo doceniana. Dlatego warto poznać jej walory, aby móc w pełni czerpać z jej dobrodziejstw.

Kilka słów o soli bocheńskiej

Sól bocheńska cieszy się niezwykłą popularnością oraz niezwykłymi walorami. Jest to sól jodowo-bromowa, która jest niezwykle bogata w substancje mineralne, takie jak jod, wapń i magnez. Nie dziwi więc fakt, że od początku jest bardzo doceniania i wiele ludzi po nią sięga. Już dawno temu sól bocheńską nazywano „białym złotem”, co wskazuje jak wielkie znaczenie miała. Warto też pamiętać, że ma ona wiele właściwości o dobroczynnym wpływie na różne układy i schorzenia.

Sól bocheńska – na jakie schorzenia i problemy?

Sól jodowo-bromowa jest niezwykły lekarstwem, które zostało docenione już wiele lat temu. Sól bocheńską można stosować we wszelkiego rodzajach inhalacji oraz naparów. Jej działanie doskonale pomaga udrożnić drogi oddechowe, nawilżyć je oraz przynieść natychmiastową ulgę w przypadku choroby lub przeziębienia. Jednak to nie wszystkie zdrowotne właściwości soli bocheńskiej.

Sól bocheńska, czyli dar natury

Doskonale sprawdzi się ona w przypadku schorzeń reumatycznych, zwyrodnień mięśni, stawów oraz przy chorobach układu kostnego. Z reguły używa się jej przy specjalnych zabiegach oferowanych w sanatoriach, ale nie tylko. Możemy również sami wykorzystać jej działanie stosując kompresy oraz kąpiele z wykorzystaniem soli bocheńskiej. Kompresy przygotowane na bazie soli jodowo-bromowej oraz wody doskonale sprawdzą się również w przypadku chorób skóry.

Sól bocheńska w kosmetyce

Sól jodowo-bromowa znajduje również zastosowanie w kosmetyce. Dlatego warto wykorzystać jej dobroczynne działanie. W efekcie będziemy mogli się cieszyć piękną i gładką skórą, co jest ważne dla wielu kobiet. Sól bocheńska doskonale nadaje się do przygotowania różnych maseczek oraz peelingów. Możemy je stosować zarówno na twarz, jak i ciało. Warto jednak pamiętać, że do przygotowania peelingu może nam być potrzebna gotowa baza do maseczki oparta na glince.

Sól bocheńska – jakie są przeciwwskazania?

Niestety, większość dobrych produktów ma swoje przeciwwskazania. Podobnie jest w przypadku soli jodowo-bromowej. Tego produktu powinny unikać osoby cierpiące na nadciśnienie, problemy z tarczycą, niewydolność krążeniową czy gruźlicę. Nie wskazane jest również, aby stosowały ją kobiety w ciąży.

Warto też w każdym przypadku stosowanie solo jodowo-bromowej skonsultować z lekarzem, dzięki temu jej użycie będzie bezpieczne i w rozsądny sposób ucieszymy się jej właściwościami.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ