Sauna po treningu

Wysiłek fizyczny jest bardzo ważny dla naszego zdrowia oraz wyglądu. Jednak po nim potrzebna nam będzie odrobina relaksu, abyśmy mogli wrócić do pełni sił i móc zająć się codziennymi obowiązkami. Wiele osób po treningu decyduje się na skorzystanie z sauny. Znajdziemy ją w wielu klubach fitness i cieszy się coraz większą popularnością. Jednak to, czy faktycznie powinniśmy się na nią decydować zależy od wielu czynników.
Sauna doskonale uzupełni dietę oraz ćwiczenia

Pobyt w saunie może być doskonałym rozwiązaniem na relaks po treningu. Taka opcja pomoże się odprężyć, a także zregenerować siły. To sprawi, że nasz organizm zacznie lepiej funkcjonować. Pobyt w saunie pomoże również zmniejszyć zmęczenie, które często towarzyszy wysiłkowi fizycznemu. Warto mieć na uwadze, że podczas wizyty saunie dochodzi też do przyspieszenia krążenia limfy oraz krwi. Dzięki temu dochodzi do poprawy wyglądu skóry oraz zmniejszenia cellulitu.

Jakie korzyści ze sobą niesie sauna?

Jak już wspomnieliśmy sauna doskonale uzupełni dietę oraz trening. Poprawi również nasz wygląd oraz pozwoli się odprężyć, ale to nie wszystko. Jednak wszystkie korzyści z korzystania z sauny po treningu zależą od różnych czynników. To, czy sauna po treningu faktycznie przyniesie nam jakieś korzyści zależne jest głównie intensywności i typu wykonywanych ćwiczeń. Ważny będzie również czas, jaki upłynął od zakończenia aktywności, a także indywidualnej kondycji zdrowotnej. Na koniec trzeba pamiętać, że poszczególne organizmy różnią się między sobą, więc ich reakcje na saunę mogą być odmienne.

O czym pamiętać przed skorzystaniem z sauny?

Bardzo ważne jest, aby nie korzystać z sauny zaraz po zakończeniu aktywności fizycznej, ponieważ może nam to bardzo zaszkodzić. Warto pamiętać, że wysoka temperatura i wilgotność powietrza, które panują w saunie przyśpieszą nasz proces pocenia się, a w ten sposób szybciej zaczniemy tracić wodę z organizmu, a także niezbędne elektrolity. Co może być niewskazane tuż po treningu. W takich warunkach serce będzie pracować z szybkością nawet 160 uderzeń na minutę. Niestety to wszystko może sprawić, że nasz organizm jeszcze bardziej się zmęczy.

Sauna po treningu

Sauna niewskazana po treningu aerobowym

Szczególnie unikać sauny tuż po wysiłku fizycznym powinny osoby, które decydują się na trening aerobowy. Po nich szczególnie wymagany jest odpoczynek i regeneracja, a sauna nie zawsze nam to zapewni. Dlatego lepiej zdecydować się na ćwiczenia w stylu „cool-down”, a także uzupełnienie płynów i elektrolitów.

Co może grozić, gdy korzystamy z sauny bezpośrednio po wysiłku fizycznym?

Korzystanie z sauny bezpośrednio po wysiłku fizycznym może być niebezpieczne dla zdrowia. Taka sytuacja może powodować omdlenie, odwodnienie, przegrzanie organizmu, a nawet zawał serca. Dlatego należy uważać z sauną. Jednak warto wybrać się do niej chociaż raz w tygodniu, ale najlepiej zrobić to w dzień, w którym nie mamy treningu oraz nie jesteśmy narażeni na wysiłek fizyczny. To pomoże nam się zrelaksować oraz nabrać zapasu energii.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ