Niemal każda osoba pracująca na komputerze ma problemy z oczami. Najczęściej sprowadzają się one do mniej lub bardziej uciążliwego uczucia pieczenia. Czasami jednak pojawia się ostry ból oczu przy pracy przed komputerem. Co wówczas zrobić? Jak zadbać o swój wzrok, aby wykonywanie obowiązków służbowych nie szkodziło, a przynajmniej nie powodowało bardzo nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych?

Pierwszym krokiem ku poradzeniu sobie z problemem bólu oczu jest wskazanie jego przyczyn. Ogólnie wiadomo, że ekrany komputerowe oczom nie służą. Nie każdy jednak rozumie, dlaczego tak się dzieje. Głównym winowajcom jest tu brak ruchu powiek. Bez mrugania nie są natomiast wytwarzane łzy, które naturalnie nawilżają powierzchnię oczu. Wpatrując się w ekran ludzie raczej nie mrugają i to jest zasadnicze sedno problemu. Dlatego w miarę możliwości trzeba pomrugać na siłę, a najlepiej robić sobie regularne przerwy w pracy. Wstać od komputera i trochę się przejść. Przy się to nie tylko oczom, ale też całemu ciału i psychice. Warto podejść do otwartego okna, a najlepiej wyjść na kilka minut na zewnątrz. Świeże powietrze i patrzenie w dal bardzo pomagają. Na ból oczu przy pracy przed komputerem pomagają także krople, czasami okłady z rumianku. Chodzi o to, by nawilżyć powierzchnię oka. Wówczas ból powinien ustąpić.

Pracownicy biurowi często zaniedbują swoje oczy, licząc że jakoś to będzie. Niestety nadwyrężane z dnia na dzień w pewnym momencie zaczną sprawiać kłopoty. A problemy będą się z biegiem czasu nasilać. O wiele rozsądniej jest zatem zatroszczyć się o profilaktykę niż potem radzić sobie z dotkliwym bólem. Komputer to dzisiaj codzienność ogromnej rzeczy pracowników. Wielu spędza przed jego ekranem niemal cały roboczy dzień. Powinni pamiętać o robieniu przerw, a jeżeli nie ma na to zbyt wiele czasu, przynajmniej raz na jakiś czas podnosić wzrok i patrzeć na odległe punkty za oknem. Takie proste, nienastręczające problemów praktyki bardzo pomagają w ochronie oczu przed suchością i bólem.

www.witalnamama.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ