Depresja jest bardzo ciężką chorobą psychiczną, utrudniającą lub uniemożliwiającą choremu normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Depresja dotyka ludzi na całym świecie, niezależnie od wieku.
Życie z osobą chorą na depresję – jak można jej pomóc?
Chory na depresję niekiedy traci wszelkie siły do życia. Bywa, że nie ma siły ani chęci nawet wstać z łóżka. Osobom z jego otoczenia, nawet bliskim, może być trudno to zrozumieć. Życie z osobą chorą na depresję na pewno nie jest łatwe. Ciągłe narzekanie, obojętność, brak poczucia własnej wartości, niemożność podjęcia żadnych działań to codzienność ludzi chorych na depresję. Opieka nad nimi wymaga ogromnych pokładów cierpliwości, ciepła i chęci pomocy. Kluczowa jest wiedza, na czym polega ta choroba i jak się ją leczy. Życie z osobą chorą na depresję to prawdziwe wyzwanie. Osoba z depresją nie jest się w stanie z niczego cieszyć. Nie docenia partnera, rodziny, swoich zalet i osiągnięć. Poczucie beznadziei i braku celu w życiu może prowadzić do samobójstwa. Depresja jest najczęstszą przyczyną zgonów, spośród wszystkich chorób, nie tylko psychicznych, ale i somatycznych. Statystyki są szokujące.
Życie z osobą chorą na depresję wymaga ogromnej ilości siły. Należy wspierać takiego człowieka, pamiętając jednak, że zachęcanie chorego, żeby wziął się w garść, czy tłumaczenie, że inni mają gorzej może przynieść skutek odwrotny. Kluczowym czynnikiem jest akceptacja. To jedyna droga, aby chory poczuł się w naszym towarzystwie lepiej. Nie należy go zmuszać czy zachęcać do robienia czegokolwiek. Nie można swoim zachowaniem wzbudzać poczucia winy, czy pogłębiać poczucia braku własnej wartości. Jeśli chory potrzebuje spokoju, należy mu go zapewnić. Chorzy na depresję miewają wahania nastroju. Należy podchodzić do nich ze spokojem. W przypadku depresji to właśnie chory powinien decydować o tym co robi i kiedy. Wspierająca, kochająca osoba powinna to akceptować, choć niewątpliwie może to być trudne zadanie. Jedyne do czego powinniśmy zachęcać chorego, to podjęcie i kontynuowanie leczenia.

www.uroda.info.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ