In vitro ICSI a IMSI

Leczenie bezpłodności metodą in vitro to gałąź medycyny, która jest obecnie dynamicznie rozwijana i ulepszana. W wielu przypadkach nie czeka się już na samoistne połączenie komórki jajowej i plemników w laboratorium. Jeśli bezpłodność spowodowana jest czynnikiem męskim, często stosuje się metodę ICSI, polegającą na bezpośrednim podaniu plemnika do komórki jajowej, lub IMSI, czyli iniekcję wyselekcjonowanego plemnika.

ICSI: metoda zapłodnienia wyselekcjonowanym plemnikiem 

Podczas zabiegu in vitro metodą ICSI (z angielskiego Intracytoplasmic Sperm Injection, czyli docytoplazmatyczna iniekcja plemników), plemnik pacjenta lub anonimowego dawcy wprowadza się bezpośrednio do komórki jajowej. Komórki od pacjentki pobiera się razem z płynem pęcherzykowym podczas zabiegu w znieczuleniu ogólnym. Możliwa jest również adopcja komórek jajowych od anonimowej dawczyni. W metodzie ICSI wystarczy wprowadzenie jednego, zdrowego plemnika. Skrupulatnie wybrany pod mikroskopem plemnik wprowadzany jest do cytoplazmy komórki jajowej za pomocą specjalistycznych mikronarzędzi. Wskazaniem do przeprowadzenia zapłodnienia metodą ICSI są słabe parametry nasienia, zwłaszcza mała ilość plemników i ich mała ruchliwość. Zaleca się go także parom, u których klasyczny zabieg in vitro zakończył się niepowodzeniem.

IMSI, czyli ulepszenie ICSI

Metoda IMSI (Intracytoplasmic Morphologically Selected Sperm) to inaczej docytoplazmatyczna iniekcja morfologicznie wyselekcjonowanych plemników. Jest to metoda oparta na ICSI, ale udoskonalona o możliwość uzyskania lepszego obrazu selekcjonowanych plemników. IMSI daje możliwość powiększenia badanych plemników 1500-krotnie w powiększeniu optycznym i 600-krotnie w cyfrowym. Dzięki temu, do iniekcji można wybrać plemniki o najlepszej budowie i tym samym znacznie zwiększyć szanse na zajście w ciążę. Zaletą IMSI jest również to, że pary nie muszą korzystać z banku spermy. Plemnik do zapłodnienia tą metodą zawsze selekcjonowany jest z nasienia pacjenta.

Materiał zewnętrzny.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ