Niezwykłe nasiona Chia

Po wielu latach wróciła do łask. Uznawana za „super food”. Bardzo popularna z uwagi na dużą ilość różnych składników odżywczych, istna bomba witaminowa. Możemy kupić ją w większości sklepów i dodawać do najróżniejszych potraw. Jej niewielkie nasionka można jeść pod różnymi postaciami, nawet w napojach. O czym mowa? O nasionach chia, oczywiście.

Czym jest chia?

Chia, czyli inaczej Szałwia Hiszpańska (Salvia hispanica L.) to roślina pochodząca z Ameryki Południowej, a dokładniej z Meksyku. Już dawne plemiona Azteków doceniły ją i wykorzystywały z uwagi na właściwości zdrowotne nasion Chia. Z języka starożytnych Majów „chia” oznacza „siła”. Te małe, czarne nasionka należą do tej samej rodziny co melisa i mięta, ale są prawdziwą skarbnicą witamin i innych składników odżywczych.

Składniki odżywcze nasion Chia

Porcja 28 gramów, czyli dwie łyżki stołowe nasion chia dostarcza następujących składników odżywczych:

  • 11g błonnika
  • 4g białka
  • 9g tłuszczy, z których aż 5g to kwasy Omega-3
  • 18% Dziennego Zapotrzebowania na Wapń
  • 30% DZ na Mangan
  • 30% DZ na Magnez
  • 27% DZ na Fosfor

Oprócz tego, szałwia hiszpańska zawiera duże ilości cynku, witaminy z grupy B oraz potasu. Co więcej, jedna porcja nasion chia, po odliczeniu błonnika dostarcza organizmowi tylko 101 kcal.

Pomocna w odchudzaniu

Gdy zalejemy nasiona chia wodą to zachowuje się bardzo podobnie do siemienia lnianego – pęcznieje i nabiera luźnej, wręcz galaretowatej konsystencji. W związku z tym, po zjedzeniu nasion nasz żołądek powinien być bardziej wypełniony i dłużej pozostawiać uczucie sytości.

Duża zawartość błonnika wspomaga oczyszczanie organizmu ze złogów i wspiera pracę układu trawiennego. Dodatkowo badania wykazały zwiększoną wydajność organizmu w czasie aktywności fizycznej, po spożyciu napoju z dodatkiem nasion chia.

Z uwagi na wysoką zawartość różnych składników odżywczych, nasiona szałwii hiszpańskiej dostarczają oraz uzupełniają różne niedobory, które mogą powstać w momencie redukcji masy ciała. Wspomaga trawienie, oczyszczenie organizmu, daje uczucie sytości i spowalnia wchłanianie się pokarmu.

Bogactwo kwasów tłuszczowych Omega-3

Jeśli chodzi o zawartość kwasów Omega-3 to chia jest zdecydowanym liderem. Ma w swoim składzie zdecydowanie więcej tychże kwasów, aniżeli chociażby łosoś. Największą ilość wykazują w nasionach kwasy ALA, czyli alfa – linolenowy. Tenże kwas tłuszczowy, może przyczyniać się do zwalczania chorych komórek organizmu, nie niszcząc przy tym zdrowych.

Ponadto kwasy Omega-3 wspomagają pamięć i koncentrację, dlatego powinny być przyjmowane z pożywieniem podczas wzmożonego wysiłku psychicznego. Do tego wspomagają układ nerwowy, poprzez działanie uspokajające czy też łagodzenie objawów depresji.

Należy pamiętać, że kwasy tłuszczowe Omega-3 są niezbędne w okresie ciąży do prawidłowego rozwoju dziecka w okresie płodowym. Nasiona chia pozwalają również na uzupełnianie niedoborów kobietom w okresie ciąży.

Zawartość tych kwasów tłuszczowych oraz błonnika w szałwii hiszpańskiej może być bardzo pomocne wśród osób cierpiących na problemy z układem sercowo – naczyniowym. Przyczyniają się one do obniżenia cholesterolu LDL i trójglicerydów. Tak oto zmniejszają ryzyko zachorowania na miażdżycę czy innych chorób serca.

Przepisy na potrawy z Chia

Nasiona Chia mają łagodny, lekko orzechowy posmak. Najłatwiej przyswajają się w naszym organizmie w formie zmielonej bądź po namoczeniu w płynie. Moczyć należy w granicach 30 minut do 2 godzin w ilości 1,5 łyżki nasion na szklankę płynu. W tym czasie waga nasion może zwiększyć się nawet dwunastokrotnie(!).

Jeśli zdecydujemy się na zmielenie, możemy zrobić to chociażby w młynku do kawy o mocnych ostrzach. W sproszkowanej formie możemy wykorzystać chia do przepisów bezglutenowych, jako składnik bułek, makaronów czy naleśników.

Wprowadzenie nasion chia do naszego jadłospisu nie powinno stanowić większego problemu, z uwagi na szerokie zastosowanie tego składniku. Warto pamiętać o stopniowym wprowadzaniu chia w naszej diecie, gdyż szybkie spożywanie dużych ilości może wiązać się z problemami trawiennymi. Wiąże się to z duża zawartością błonnika, który działa w dużych ilościach przeczyszczająco.

Kokosowy pudding z Chia

  • puszka mleka kokosowego (400 ml_
  • 100 ml dowolnego mleka lub wody
  • 4 łyżki nasion chia
  • 1 – 2 łyżeczki syropu z agawy albo innego słodziła, ale możemy pominąć
  1. Do miski przelewamy mleko kokosowe oraz drugi płyn. Następnie wsypujemy nasiona chia oraz słodzidło. Następnie wszystko bardzo dobrze wymieszać za pomocą trzepaczki.
  2. Przekładamy gotową masę do szklanek lub słoiczków i odstawiamy do lodówki na minimum 3 godziny.
  3. Przed podaniem możemy posypać deser wiórkami kokosowymi lub nałożyć dowolną konfiturę. Smacznego!

Ptasie mleczko z nasion Chia

  • 2 puszki mleczka kokosowego
  • 500 ml mleka roślinnego
  • 8 łyżek nasion chia
  • 5 – 6 łyżek miodu lub syropu z agawy
  • szczypta soli
  • 2 – 3 łyżki soku z cytryny
  • 2,5 łyżeczki agaru
  1. Wszystkie składniki, poza agarem, wkładamy do garnka i dokładnie mieszamy trzepaczką. Następnie zostawiamy do odstania na godzinę.
  2. Po tym czasie ustawiamy garnek na małym ogniu i zagotowujemy. Dodajemy agar i gotujemy kolejne 10 minut.
  3. Zdejmujemy z ognia i odstawiamy do ostygnięcia.
  4. Całość przelewamy do niezbyt wysokiej formy, wyłożonej folią spożywczą. Dzięki temu łatwiej wyjmiemy gotowe ptasie mleczko.
  5. Wstawiamy do lodówki na minimum 3 godziny. Następnie kroimy na małe kawałki i podajemy. Smacznego!
[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ