Nie bój się ziemniaków!

Ziemniak, chyba każdy z nas go zna. Niestety znaczna większość, uważa, że ziemniaki tuczą i są niezdrowe. Warto w takim przypadku powiedzieć, nie bójmy się ziemniaków. Nasz poczciwy ziemniak to najstarsza roślina hodowana na świecie. Wykorzystywany w kuchni jak i w celach leczniczych.

Jak się okazuje ziemniak w cale nie ma dużo kalorii, wręcz przeciwnie. To warzywo niskokaloryczne. Mianowicie 100 g ziemniaków dostarcza nam jedynie 90kcal. To nie ziemniaki tuczą a dodatki, które się znajdują na nich. Mowa tutaj o wszelkich sosach, skwarkach czy innych dodatkach. Ziemniaki w postaci chipsów czy frytek są oczywiście kaloryczne i to bardzo, gdyż zawierają aż 450 kcal. Jednak zwykłe gotowane ziemniaki na pewno nas nie utuczą.

Ziemniaki są zdrowe

Ziemniaki są zdrowe, dlatego nie bójmy się ich. To produkt świetny pod względem wartości odżywczych. Zawiera witaminę C, K oraz witaminy z grupy B. W ziemniaku występuje cynk, magnez, potas oraz fosfor. Istotną kwestią jest to, że posiadają one odczyn alkaliczny.W związku z tym nie zakwaszą naszego organizmu. Ziemniaki to doskonałe źródło węglowodanów. Posiadają nie tylko skrobię, ale cały inny szereg istotnych składników.

Nie bój się ziemniaków!

Warto jednak pamiętać, że ziemniaki przed spożyciem należy właściwie przygotować. Mowa tutaj o pieczeniu, gotowaniu czy smażeniu. Bowiem ziemniaki surowe nie powinny być przez nas zjadane. W przypadku właściwej obróbki ziemniaka, możemy wybrać bardzo popularne pure, którego indeks glikemiczny wyniesie 85. Istnieje mnóstwo przepisów, z których możemy robić różnego rodzaju potrawy ziemniaczane. Sałatka ziemniaczana, ziemniaki faszerowane, w mundurkach. Jeśli będziemy używać samego ziemniaka w czystej postaci, nie grozi nam żadna kaloryczność.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ