Meble woskowane – właściwości i pielęgnacja

Każdy, kto choć odrobinę interesuje się współczesnymi trendami w urządzaniu wnętrz, z pewnością zauważył modę na wykorzystywanie akcentów wiązanych z naturą. Meble woskowane doskonale wpisują się w ten klimat. Tak wykończone stoły, komody, krzesła czy szafy idealnie pasują do pomieszczeń, w których dominuje styl rustykalny i klasyczny. Zdecydowanie wpływają na podniesienie waloru estetycznego wnętrz, dodając sporo elegancji i klasy. Pięknie połyskują, rozświetlając mebel i podkreślając jego kolor, kształt czy piękno naturalnego materiału, jakim jest drewno.

Meble woskowane – choć olbrzymich ich atutem jest kwestia wizualna – posiadają również inne zalety. Przede wszystkim są niezwykle trwałe. Dzięki solidnemu wykonaniu wysoka jest ich odporność na wywołane różnymi czynnikami uszkodzenia. Z tego powodu nie ulegają wilgoci ani żadnym stratom spowodowanym przez korniki. Meble woskowane to także bardzo praktyczne rozwiązanie – na tego rodzaju sprzęcie o wiele wolniej osiadają wszelkie zabrudzenia, zwłaszcza kurz. W ten sposób można utrzymać dłużej czystość, zwłaszcza w mieszkaniach, w których pyłki pojawiają się niemal nieustannie, wpływając negatywnie na estetykę mebli. Z kolei w sytuacji, gdy na woskowanej komodzie czy szafie powstanie zarysowanie, wówczas nie ma problemu, by taką skazę w krótkim czasie zlikwidować. Wystarczy po prostu nanieść warstwę wosku u rysa ulegnie zakryciu.

Meble woskowane wymagają oczywiście odpowiedniej pielęgnacji. Sprzęt tego rodzaju szybko straci swój piękny wygląd, jeśli dojdzie do jego zaniedbań. Wiele osób interesuje się więc tym, w jaki sposób meble woskowane powinno się pielęgnować. Na co dzień wystarczy klasyczna metoda, a więc wycieranie ich powierzchni szmatką z bawełnianej tkaniny, lekko nasączoną wodą. Można również wykorzystać odpowiednie środki, które przeznaczone są do takich mebli. Preparaty takie nie tylko czyszczą, ale też nabłyszczają i zabezpieczają, pokrywając sprzęt warstwą ochronną. Produkty tego rodzaju dostępne są w sprzedaży – ważne jednak, aby wybrać odpowiedni z nich, zasięgając porady obsługi lub czytając informacje na butelce. Trzeba pamiętać, że meble woskowane są delikatne, więc źle dobrane do nich detergenty spowodują szkody. Ważne też, aby nie przesadzać z wodą. Ściereczka do wycierania powinna być lekko wilgotna, ale nie mokra. Zbyt duża ilość wody może wywołać plamy. Oczywiście meble tego rodzaju muszą być też regularnie woskowane. Czynność ta polega na użyciu właściwego rodzaju wosku, który będzie wcierany w powierzchnię mebla.

Jeśli chodzi o przechowywanie, warto pamiętać, że meble woskowane źle reagują na ostre słońce, a także bardzo niskie temperatury. Najlepiej czują się więc w tradycyjnych, domowych warunkach. Wstawianie ich na balkon, taras, strych czy do zimnej piwnicy może nie skończyć się dobrze – powierzchnia sprzętu może pod wpływem czynników atmosferycznych ulec zniszczeniom, odkształceniom lub rozwarstwieniom. Należy więc o tym pamiętać – w innym wypadku meble woskowane nie będą nadawały się do użytku, a już na pewno sporo stracą na swej estetyce.

www.designsekcja.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ