Jedno okno – mnóstwo funkcji

Okno jest wydawałoby się najbardziej pospolitym element każdego domu. I po części to stwierdzenie oddaje rzeczywistość. Tak, tylko pewien aspekt, który pokazuje, jak jest to uniwersalny element. I jak długą drogę przeszedł przez historię od dziury w drewnianej ścianie zabezpieczonej świńskim pęcherzem. A także ile funkcji pełni obecnie.

Najbardziej popularne już od dziesiątków lat

Okna z PCV są obecnie najczęściej montowanymi wyrobami stolarki budowlanej. Era plastiku święci triumfy od początków zeszłego wieku. Polimery stosowane do produkcji okien z PCV dają im trwałość i wytrzymałość.

Zadania postawione przed oknami z PCV

Wielokomorowe profile zapewniają znaczną sztywność i przenoszą duże obciążenia konstrukcyjne budynku. Często okna zajmują większą część połaci fasady nowoczesnego budynku. Wystarczy przypomnieć sobie fotografie znanych budowli w stylu Hi-tech lub Blob.

Bezpieczne okna z PCV

Oprócz drzwi to kolejne miejsce, przez które można spodziewać się niepożądanej wizyty. W nowoczesnych oknach z PCV stosuje się przemyślne chwyty konstrukcyjne utrudniające sforsowanie tej przeszkody. Wyważenie sztywnej i zwartej przeszkody jest niemożliwe. Nawet uchylone skrzydło okienne nie daje się łatwo zdobyć.

Okno lubi słońce

Najbardziej jest to widoczne w konstrukcjach domów pasywnych, w których okna są duże i umieszczone w sposób wykorzystujący maksymalnie naturalne światło słoneczne. To ważne zadanie dla okna z PCV. Wpadające do wnętrza promieniowanie w pasywny sposób dostarcza energię cieplną, która nic nie kosztuje i pozwala zbilansować potrzeby domu pasywnego.

Bariera nie do pokonania

Okno ma za zadanie nie tylko łączyć. Powinno też izolować. Odcinać mieszkańców od nieprzyjemnych doznań. Zimowe chłody i hałas ruchliwej ulicy są redukowane skutecznie przez grube ramy, zespolone panele szklane i uszczelki szczelnie zwierające się z ramą.

Wymienione powyżej funkcje skutecznie podnoszą walory produkowanych obecnie okien. Oczywiście nie każdy egzemplarz posiada wszystkie z wymienionych cech w jednakowym nasileniu występowania. Zamierzając kupić nowe okna do budowanego domu trzeba skalkulować wszystkie za i przeciw prowokowane poszczególnymi funkcjami, które pełni okno w dzisiejszych budynkach.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ