Jak powstaje wiatr

Wiatr jest czymś, czego nie można zobaczyć bezpośrednio, ponieważ go nie widać, ale można go poczuć, bądź zobaczyć efekty jego obecności. Wiatr porusza liśćmi na drzewach, niesie pyłek kwiatów wiosną, bądź daje uczucie chłodu jesienią. Ale czy zastanawialiście się jak powstaje wiatr? Wiatr jest poziomym, bądź prawie poziomym ruchem powietrza względem powierzchni ziemi. Wywołuje go różnica ciśnienia w poszczególnych miejscach na powierzchni ziemi. Może on wiać z obszarów wyższego ciśnienia do obszaru niższego ciśnienia, ale zazwyczaj dziej się to równolegle do obszarów tego samego ciśnienia. Wyróżnia się różne rodzaje wiatrów, które wieją w zależności od szerokości geograficznej, pory roku, bądź ukształtowania terenu i temperatury.
Wyróżnia się wiatr stały, czyli taki, który nie zmienia swojego kierunku ze względu na porę roku. Są to pasaty i antypasaty. Pasat to stały, ciepły wiatr o umiarkowanej sile, wiejący między 35 stopniej szerokości północnej i 35 stopniem szerokości południowej. Antypasat jest umiarkowanie ciepły. Można go spotkać w strefie równikowej na wysokości od 2000 do 3000 metrów. Przenosi gorące powietrze od równika do zwrotników.
Kolejny rodzaj, to wiatry okresowe, inaczej sezonowe. Ten rodzaj wiatru zmienia kierunek w cyklu rocznym lub dobowym. jego przykładem jest monsun. Wyróżnia się monsun letni inaczej morski, który związany jest z pogodą deszczową. Powoduje go niskie ciśnienie nad lądem i wysokie nad morzem. Natomiast monsun zimowy, inaczej lądowy, występuje w porze suchej, kiedy nad lądem jest wysokie ciśnienie, a nad morzem niskie.
Kolejnym rodzajem wiatrów są wiatry zmienne, inaczej lokalne, do których zaliczają się monsuny, wiatr dolinny, wiatr górski, fen oraz bryza. Bryza jest wiatrem wiejącym przy różnicy temperatury wody i lądu. W nocy, kiedy woda jest chłodniejsza od powietrza na lądzie, występuje bryza nocna, natomiast, kiedy w ciągu dnia, woda jest chłodniejsza niż powietrze na lądzie, wtedy występuje bryza dzienna. Fen jest to ciepły i suchy wiatr wiejący z gór w doliny.
Ostatnim rodzajem są wiatry pustynne, wśród których wyróżnia się harmattan i samum. Pierwszy to silny wiatr wiejący w porze suchej znad Sahary na Wybrzeże Zatoki Gwinejskiej, drugi zaś to gwałtowny, suchy i gorący wiatr wiejący na pustyniach Afryki Północnej i Półwyspu Arabskiego. Często wywołuje burze piaskowe.

www.wizjatv.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMakijaż
Następny artykułJak usunąć kurzajkę?

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ