Każda przyszła mama chciałaby znać termin porodu. Daje to kobiecie pewnego rodzaju poczucie bezpieczeństwa, a także możliwość planowania. Oczywiście nie jest możliwe wyliczenie dokładnego dnia. Zależy to bowiem od organizmu danej kobiety. Można jednak wyliczyć przybliżony okres. Aby to zrobić znać należy datę ostatniej miesiączki oraz długość cyklu miesiączkowego.

Poznanie przynajmniej przybliżonego terminu porodu jest niezwykle ważne także dla zdrowia dziecka. Dlatego poznanie kalendarza porodu jest konieczne. Jest to np. istotne w celu wyznaczenia terminu wydolności łożyska. Jeśli termin porodu został przekroczony może ono nie działać prawidłowo, co może stanowić zagrożenie dla zdrowia dziecka. Dlatego już podczas pierwszej wizyty u ginekologa, lekarz stara się ustalić przybliżony termin porodu.

Termin porodu można także obliczyć samemu. Służy do tego kalkulator porodu. Wyliczając datę porodu przyjąć należy, że ciąża trwa 280 dni (40 tygodni), a także że owulacja występuje co 14 dni w 28 dniowym cyklu. Jak dokonujemy obliczeń? Do pierwszego dnia ostatniej miesiączki dodać należy 7 dni, następnie odjąć należy trzy miesiące i na koniec dodać rok. Na pierwszym rzut oka obliczenie to może wydawać się skomplikowane, ale w rzeczywistości jest bardzo proste. Metodę tę opracował pochodzący z Niemiec lekarz ginekolog Franz Neagel.

Oczywiście konieczne jest dodatnie, że ciąża tak naprawdę zaczyna się od dnia zapłodnienia, a nie od terminu ostatniej miesiączki. Jednak niestety większość kobiet nie jest wstanie stwierdzić dokładnej daty zapłodnienia, dlatego posługujemy się kalendarzem, który wyznacza przybliżony termin porodu. Nie można także wykluczyć porodu przedwczesnego.

Choć przedstawiony powyżej kalkulator porodowy nie daje nam dokładnego terminu porodu co do konkretnego dnia, to jest jednak niezwykle pomocy. Przynajmniej w przybliżeniu daje nam informację o terminie przyjścia dziecka na świat. To pozwala przyszłej mamie odpowiednio planować i przygotować się do porodu.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ