Zdrowie kobiet w trakcie ciąży jest bardzo istotne. Nie tylko ze względu na dziecko, ale przede wszystkim ze względu na matkę. Prawidłowa dieta, bogata w witaminy i minerały może znacznie poprawić stan naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Ciało kobiet zmienia się bardzo szybko, co często powoduje dyskomfort u młodych matek. Dlatego bardzo istotne jest to, by mieć świadomość co dzieje się z naszym ciałem.
Pierwszy trymestr ciąży jest najważniejszy. Na tym etapie tworzą się wszystkie narządy wewnętrzne i zaczyna bić serce. Dlatego tak istotne jest zdrowie matki, rozwój płodu nie będzie możliwy, gdy organizm matki nie będzie w stanie zapewnić mu odpowiednich warunków. W trzecim trymestrze pojawiają się nudności, wymioty i bezsenne noce. Jednak pocieszające jest to, że dziecko pod koniec tego etapu ciąży, może ważyć około 14 gram i mieć 6 centymetrów.
Drugi trymestr ciąży jest znacznie lżejszy, mijają nieprzyjemne nudności i wymioty. Bardzo ważne jest również to, że zmniejsza się ryzyko poronienia. Na tym etapie rozwój płodu jest bardzo szybki i intensywny. Rozwijają się zmysły dziecka, słuch, smak, pojawia się reakcja na światło, a nawet struny głosowe. W drugim trymestrze dziecko potrafi otwierać i zamykać oczy, a nawet pojawiają się zawiązki zębów. Na tym etapie płód może ważyć już około kilograma i mierzyć do czterdziestu centymetrów.
Trzeci trymestr jest najbardziej uciążliwy dla matki, a zarazem najbardziej oczekiwany. Płód na tym etapie coraz bardziej przypomina noworodka, pojawiają się pulchne policzki. Matka natomiast może odczuwać bóle pleców i skurcze łydek. Na tym etapie pojawiają się także spuchnięte nogi, a nawet żylaki. Pod koniec tego trymestru dziecko może ważyć od 2,5 kg do 3,6 kg.
Podczas dziewięciomiesięcznej przygody matki z dzieckiem, bardzo wiele się dzieje. Matki nie zawsze są przygotowane na tak duże zmiany. Bardzo często rozwój płodu dominuje nad zdrowiem matki. Dlatego bardzo istotne jest to, by matka miała świadomość tego, co dzieje się z jej ciałem.

www.pracowniapiekna.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ