zęby mądrości

Wbrew swojej nazwie zęby mądrości nikomu nie dodały rozumu, jednak za to niejednej osobie sprawiły mnóstwo kłopotów. Ich nazwa wzięła się od wieku, w jakim one wyrastają, niejednokrotnie jest to między 17 a 25 rokiem życia. Czasem okres tenże może się przedłużyć chociażby do 40 lat, a u pewnej grupy osób nie pojawiają się wcale. Ze powodu na nasze położenie zęby mądrości nie tylko bardzo częściej się psują, jednak i ich działanie jest nic trudniejsze. Więc również popularne jest ich prewencyjne usuwanie, chociażby gdyby nie przysparzają żadnych choroby.

Po co są zęby mądrości

Naukowcy do dnia dzisiejszego nie wiedzą w stu procentach, czemu natura pozostawiła nam ósemki. Należą one do grupy zębów trzonowych, to ich pierwszą funkcją jest żucie oraz rozdrabnianie pokarmów. O ile natomiast dla naszych przodków były szczególnie przydatne, o tyle dla tego człowieka już niekoniecznie. Wprawdzie wielu stomatologów uważa, iż jeszcze ósemki mają znaczenie dla normalnego działania jamy ustnej, to natomiast obserwacje nie potwierdzają, aby ich brak powodował jakieś negatywne efekty. Być może ewolucja sama rozwiąże kłopot ósemek, bo jeszcze większa część ludzi zupełnie ich nie ma. U większości z nich zęby tylko się zawiązują, jednak nie wyrastają, jednak u innych nie ma chociażby po nich śladu. Na pewno ale ich właściciele nie stają się od tego faktu mądrzejsi. Samo położenie zębów mądrości i jest problematyczne, ponieważ zamontowane są one tak daleko, iż przy normalnym żuciu powszechnie chociażby pokarm tak bardzo się nie dostaje. Czasem zęby mądrości stosuje się w wypadku utraty innego zęba. Gdy jest on dobrze ukształtowany korzeń, to ważna go przeszczepić w nowe miejsce, unikając tym samym implantów.

leczenie zębów mądrości - jak wygląda

Czy zęby mądrości należy usuwać

Jeszcze do niedawna wyrywanie ósemek było często praktykowane, chorzy chcąc zapobiec kłopotom w przyszłości decydowali się na ich usunięcie. Obecnie jeszcze częściej słyszy się głosy, iż natomiast jest toż niepotrzebne, oraz iż zdecydowanie korzystniejszym wyjściem jest takie dbanie o ich stan, by nic im się nie stało. Sama decyzja o usunięciu ósemek winna być podana w oparciu o parę elementów. Gdy odbywa się to profilaktycznie, to najdoskonalszym okresem będzie wiek pomiędzy 14 a 22 lata, ze powodu na łatwiejszy zabieg oraz większe możliwości gojenia. Wraz z wiekiem rozwija się ryzyko powikłań, więc również wówczas o wyrwaniu tychże zębów winni decydować wyłącznie względy medyczne. Tu wskazaniem będzie przede wszystkim rodząca się próchnica. Leczenie zębów mądrości jest niezwykle niewygodne, zwłaszcza kanałowe, a również przez swoje miejsce są one zdecydowanie bardziej narażone na występowanie ubytków. U pewnych osób argumentem potrafią również być kłopoty ortodontyczne. Wyrzynające się zęby potrafią bowiem przesuwać kolejne, uniemożliwiając tym jednym odpowiedni zgryz. Podobnie sprawa wygląda, gdy ósemka krzywo wzrasta, powoduje stan zapalny lub same jest źródłem kłopotów z zatokami. Jednak gdy jest z nimi wszystko w ciągu a nie dają żadnych choroby, to dużo je zostać w końcu oraz tak o nie dbać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ