Wychowanie dzieci jest niezwykle odpowiedzialnym i trudnym zadaniem. Tak naprawdę przede wszystkim niewdzięcznym, gdyż rzadko kiedy wiąże się z rekompensatą czy samozadowoleniem. Co więcej, wychowanie dziecka nigdy nie jest procesem dla rodziców, a dziecko nie jest ich własnością. Wychowanie to sposób, w jaki przystosujemy nowego człowieka do naprawy społeczeństwa. Kiedy więc szukać pomocy u specjalisty, a kiedy rozwiązywać problemy samodzielnie, jeśli czujemy, że nie radzimy sobie z sytuacją?

Nie bój się prosić o pomoc

Problemy w wychowaniu dzieci są normalne. Nie ma w nich nic niezwykłego. Winić można za to świat, któregoś z bogów czy po prostu konflikt pokoleniowy. Nie ma jednak wątpliwości, że nasz świat, ten, na który patrzymy, różni się od świata naszych rodziców, ale i naszych dzieci. Dlatego nie powinniśmy przejmować się każdym najmniejszym  problemem i zawsze najpierw starajmy się rozwiązać go wewnątrz rodziny. Nie bójmy się jednak przy tym pytać o pomoc, gdyż samo zasięgnięcie rady nie jest jeszcze interwencją z zewnątrz.

Szukaj rozwiązań pomimo

Dzieci często zaczynają sprawiać największe kłopoty w wieku nastoletnim, gdy przechodzą okres dojrzewania. Negują wówczas to, czego zostały nauczone, szukają po swojemu i kształtują swoje własne „ja”. Zdarza się, że w tym samym czasie problemy mają rodzice, którzy przechodzą swoisty okres przekwitania (choć nie ma on nic wspólnego np. z menopauzą). Często nazywa się go kryzysem wieku średniego. Splecenie się dwóch faz w jedno sprawia, że dom zaczyna przypominać beczkę prochu. Jednak zawsze musisz starać się szukać wyjścia z sytuacji, a z drugiej strony nie możesz bagatelizować tego jak zachowuje się dziecko. Jeśli sytuacja wymyka się spod kontroli, a Ty nie wiesz co zrobić lub co gorsza nie masz już sil na jakiekolwiek rozmowy czy zainteresowanie, to nie zwlekaj i udaj się do specjalisty – porad warto szukać w Centrum Dobrej Terapii

Szukanie pomocy wychowawczej u specjalisty nie jest niczym złym. Co więcej, jest koniecznością, która może sprawić, że nasze życie nie zamieni się w piekło, gdy pewnego dnia nasze dziecko stanie się kimś, kogo nie chcielibyśmy znać.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ