Bezsenność prowadzi do wyczerpania organizmu
fot. Pixabay.com

Wiele osób miewa cykliczne problemy z zasypianiem. Powoduje je większy stres czy brak przestrzeni na odpoczywanie. Problem ten narasta jednak wówczas, gdy sytuacje takie zdarzają się coraz częściej i trwają coraz dłużej. Wówczas można mówić o bezsenności. Jak więc sobie z nią poradzić? Co robić, aby łatwiej można było zapaść w głęboki sen? Oto sprawdzone sposoby.

Przeczytaj też: http://www.droga.com.pl/bezsennosc-co-zrobic-kiedy-nie-mozna-spac-poznaj-5-sposobow-radzenia-sobie-z-nia/

Bezsenność i trudności, jakie powoduje

Bezsenność jest stanem, który jest bardzo uciążliwy dla naszego funkcjonowania i wyczerpujący dla organizmu. Gdy nas dotyka, codzienne życie bywa ogromnym wyzwaniem. Pozbawieni możliwości regeneracji podczas snu, mamy trudności z koncentracją, skupieniem uwagi, wykonywaniem domowych czy zawodowych obowiązków. Przyczyny bezsenności możemy podzielić na zewnętrzne i wewnętrzne. Do tych zewnętrznych możemy zaliczyć zbyt duszne pomieszczenie, niewygodny materac, hałas dobiegający z ulicy. Natomiast do czynników wewnętrznych należą stany depresyjne, menopauza, choroby tarczycy, choroby nerwicowe, stany lękowe, bezdech senny, a także podatność na długotrwały stres i nieumiejętność rozładowania go w odpowiedni sposób. W takim przypadku bezsenność bywa po prostu objawem jednego z wymienionych powyżej schorzeń. Najczęściej wymaga wówczas leczenia farmakologicznego, a nawet pobytu w szpitalu.

Sposoby radzenia sobie z bezsennością

Jest kilka metod, które pomogą nam się odpowiednio wyciszyć przed snem i tym samym dadzą nam szansę na uśnięcie w nocy. Oto najpopularniejsze z nich:

  • Zmieniamy nawyki i odpowiednio organizujemy czas przed snem. Przede wszystkim odkładamy smartfony i laptopy minimum dwie godziny przed planowaną porą zasypiania. W godzinach popołudniowych i wieczornych nie pijemy kawy oraz innych napojów pobudzających i zawierających kofeinę. Przed snem nie powinno się również sięgać po papierosy i alkohol.
  • Próbujemy technik relaksacyjnych i medytacji. Pomogą nam one popracować nad swoim oddechem oraz zapanują nad umysłem i natłokiem myśli. Ponadto dzięki nim poprawi się również funkcjonowanie naszego układu krążenia, a serce powoli wyciszy i uspokoi swój rytm. Na medytacji skorzysta także nasz układ nerwowy.
  • Sięgamy po zioła. Waleriana, szałwia, chmiel czy melisa mają działanie wyciszające i uspokajające, jest więc spora szansa na to, że złagodzą objawy naszej bezsenności.
  • Wypróbuj środki farmakologiczne bez recepty. Mamy tu na myśli różnego rodzaju ziołowe preparaty, które bez problemu dostaniemy w każdej aptece.

 

Zobacz też: http://www.szafamamy.pl/jak-wybrac-odpowiednie-soczewki-kontaktowe/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ