Jak zaprojektować ogród, aby był atrakcyjny, zdrowy i funkcjonalny?

Ogród, miejsce coraz bardziej pożądane przez większość z nas.Ogród daje niezliczone możliwości wypoczynku na świeżym powietrzu, co ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Ogród może wpływać kojąco, relaksująco, może stać się ulubionym miejscem spotkań z przyjaciółmi i rodziną. Warzywnik, drzewa owocowe lub ziołowy zakątek, może być źródłem zdrowych produktów jak świeże warzywa czy owoce. Jednak aby ogród stał się miejscem funkcjonalnym, które będzie wzbudzało w nas tylko pozytywne emocje, musimy go dobrze zaprojektować, a następnie urządzić. W poniższym artykule przedstawiamy kilka porad, jak osiągnąć ładny i przyjazny przydomowy zakątek.

Od czego rozpoczynamy…

aby dobrze zaplanować układ ogrodu i dostosować jego wyposażenie do naszych potrzeb w sposób satysfakcjonujący i atrakcyjny, musimy przede wszystkim poznać warunki i możliwości naszego ogrodu. Każdy ogród jest inny, różnorodne style ogrodów, jak naturalistyczne, wiejskie, śródziemnomorskie i inne powstawały właśnie ze zróżnicowanych warunków panujących w otoczeniu. Rodzaj gleby, jej żyzność, wilgotność, nasłonecznienie są czynnikami bezpośrednio oddziałującymi na rośliny rosnące w ogrodzie, dlatego aby zapewnić im naturalny, zdrowy rozwój, musimy dostosować je do panujących w ogrodzie warunków siedliskowych. Tylko wtedy bez użycia chemicznych środków, nawozów i innych nienaturalnych zabiegów pielęgnacyjnych, uda nam się wyhodować atrakcyjny i bezpieczny dla środowiska oraz osób w nim przebywających, ogród.

 

Po drugie musimy zdać sobie sprawę, czego oczekujemy od naszego ogrodu. Jeżeli nie będziemy zdecydowani jakie funkcje ma pełnić ogród, nie uda nam się stworzyć miejsca dla nas użytecznego i przyjemnego. Ogród może stanowić połączenie wielu funkcji, a tym samym wielu miejsc jak na przykład – taras, miejsce na grill lub plac zabaw dla dzieci. Zależnie od tego jak planujemy spędzać czas, tak urządzamy ogród. Dobrze jest zorganizować spotkanie rodzinne, podczas którego poznamy oczekiwania wszystkich członków rodziny. Dzięki temu ogród przydomowy będzie miejscem atrakcyjnym dla każdego.

Sporządzamy projekt…

może to być szkic zaplanowanych miejsc w ogrodzie. Wykonujemy spis elementów, jakie będą nam niezbędne, dzięki temu mamy możliwość zaplanowania wydatków, oraz zakupu wszystkich potrzebnych materiałów, roślin czy mebli i dodatków.

Wybór odpowiedniego wyposażenia…

czyli mebli, dodatków czy dekoracji. Aby wygodnie i komfortowo wypoczywać, warto wybrać jak najlepsze meble, które zapewnią nam doskonałe warunki do zdrowego relaksu.

Jak wybrać najlepsze mebel ogrodowe? musimy uwzględnić następujące kryteria:

  • funkcja
  • jakość
  • pielęgnacja
  • wielkość

 

W zależności od potrzeb, możemy zakupić wygodne fotele, pojemne kanapy i atrakcyjne zestawy obiadowe. Możemy zdecydować się na sprzęty na plac zabaw lub wyposażenie tarasu. Ważne, aby wiedzieć, czego nam potrzeba.

Kiedy już to wiemy, zapraszamy tu na zakupy : https://ogrodolandia.pl/meble-ogrodowe

Jakość, która wpływa na trwałość naszych mebli. Warto zdawać sobie sprawę, że meble ogrodowe są narażone na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, przede wszystkim wilgoci czy niskich i wysokich temperatur. Dlatego należy wybierać tworzywa, które charakteryzują się wysoką odpornością i trwałością. Od rodzaju tworzywa zalezy także pielęgnacja i inne zabiegi, jakich wymagać będą nasze meble, dlatego warto jest zastanowić się na co mamy czas. Wielkość mebli to parametr którego nie przeskoczymy, od wielkości miejsca jakie posiadamy, zależy co możemy w nim ustawić. Jak wyposażyć miejsce aby nie było zbyt puste albo zagracone. Wielkość mebla zależy także od tego ile potrzebujemy przestrzeni do zimowego przechowywania mebli. Czy meble się składa, czy można je ułożyć sztaplowo, aby zaoszczędzić miejsce. Te kilka elementów składa się w jedną, prawidłowo dobraną całość, która służy naszemu zdrowiu i pomaga wykreować funkcjonalny i piękny ogród.

Rośliny…

Rośliny w ogrodzie pełnią chyba najważniejszą rolę, mnóstwo funkcji jakie spełniają, powoduje, że warto się nimi otaczać. Jak wpływają na nasze zdrowie? oto kilka przykładów:

  • poprawiają jakość powietrza -czyli oczyszczają, nawilżają, ochładzają. Rośliny działają jak naturalne filtry, potrafią zmieniać mikroklimat w ogrodzie i różnić go od otoczenia.
  • są źródłem zdrowych posiłków – własny warzywnik dostarcza nam zdrowych i świeżych warzyw, mając w ogrodzie drzewa owocowe możemy cieszyć się słonecznym smakiem własnych gruszek, jabłek, malin czy wielu innych. Aromatyczne zioła do sałatek, kanapek czy obiadu – wszystko to możemy wyhodować we własnym ogrodzie, bez dodatku sztucznych nawozów, oprysków czy innej chemii, dlatego warto, nawet w najmniejszym ogrodzie wygospodarować miejsce na ekologiczne i smaczne uprawy.
  • wpływają kojąco na nasz organizm – obcowanie z naturą powoduje, że łatwiej jesteśmy w stanie zapanować nad stresem, szybciej się uspokajamy, czy to za sprawą przebywania na świeżym powietrzu, czy tak działa kolor zielony albo ładne widoki, nie wiadomo… jedno jest pewne – ogród działa jak herbata z melisą! (właściwie, możemy ją także wyhodować)
  • praca w ogrodzie poprawia kondycję naszego organizmu – ciągła praca na sieżym powietrzu działa jak gimnastyka na nasz organizm, dlatego wszystkie zabiegi pielęgnacyjne w ogrodzie możemy tak potraktować, dodatkowo poprawia się także kondycja naszego umysłu – przymus pamiętania o wszystkim, pobudza nasz mózg do ciągłej pracy – taka współpraca ciała i umysłu gwarantuje nam pozostanie w doskonałej formie do późnych lat starości.

Ogród może być odskocznią od problemów dnia codziennego. Zielona oaza, którą możemy samodzielnie stworzyć, dlatego warto jest zaprzyjaźnić się z ogrodem i korzystać z jego dobrodziejstwa na codzień.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ