koncentracja

Koncentracja uwagi w pracy jest to kluczowa umiejętność, która odpowiada za naszą produktywność. To właśnie ona definiuje to czy wykonaliśmy swoją pacę w odpowiednim czasie i jakości. Nir Eyal i dr Chelsea Robertson zwracają uwagę na to, że smartfony i media społecznościowe utrudniają ignorowanie tzw. „rozpraszaczy”. Jak sobie z nimi poradzić i zachować koncentrację na odpowiednim poziomie? Przekonajmy się!

Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/koncentracja-uwagi-oto-wskazowki-jak-ja-osiagnac/ 

Jak zachować koncentrację w pracy?

W momencie kiedy zacjcwujemy koncentrację swojej uwagi, to redukujemy w ten sposób rozproszenia (inaczej mówiąc poprawiamy swoją zdolność do ignorowania rzeczy zbędnych) oraz wzmacniamy zdolność do koncentracji przez:

  • ćwiczenia,
  • medytację,
  • spędzanie czasu na świeżym powietrzu,
  • wciągające gry wideo.

Funkcje koncentracji uwagi

Nasza zdolność koncentracji jest równia naszej umiejętności ignorowania tego, co nasz rozprasza. Koncentracja uwagi podzielona jest zatem na dwie funkcje:

  • ulepszanie – zdolność do skupiania się na rzeczach, które mają znaczenie,
  • tłumienie – zdolność do ignorowania rzeczy, które nie są warte naszej uwagi.

Czy są sposoby, żeby sobie z tym poradzić? 

Zrób porządek wokół ciała i myśli

Nasza zdolność koncentracji uwagi osiąga swój szczyt w wieku około dwudziestu lat i z wiekiem zaczyna maleć. Badacze odkryli, że taki spadek spowodowany jest trudem w eliminowaniu tak zwanych ,,rozpraszaczy’’. 

Kiedy chcesz poprawić swoją zdolność zwracania uwagi, to musisz na początku usunąć rozproszenie uwagi i zwiększyć naszą zdolność do skupiania się na jednym zadaniu na raz.

Żeby zminimalizować rozproszenie powinniśmy zadbać o porządek w sowim otoczeniu, ponieważ zagracone i zdezorganizowane środowiska są o wiele bardziej rozpraszające, niż zorganizowane.

Wszechobecność bodźców zmusza nasze mózgi do cięższej pracy, aby odfiltrować zbędne informacje. To właśnie dlatego oprócz porządku na biurku warto uporządkować np. pulpit laptopa czy komputera. Autorzy radzą: 

,,OGRANICZ SIĘ DO JEDNEGO MONITORA, JEDNEJ KARTY LUB OKNA PRZEGLĄDARKI I JEDNEGO PROGRAMU KOMPUTEROWEGO LUB APLIKACJI NARAZ’’.

Jak udoskonalić swoją zdolność do koncentracji? 

Naukowcy potwierdzają, że jesteśmy w stanie udoskonalić swoją zdolność do koncentracji. Co w takim celu musimy robić? Złota rada to: ćwicz, medytuj i spędzaj czas na łonie natury. Czynności te pozwalają na poprawę naszych funkcji poznawczych. Co ciekawe mogą pomóc w tym również niektóre gry komputerowe. Badacze mówią dokładniej o grach, które pomagają w szlifowaniu koncentracji. Powinny one tworzyć środowisko będące swoistym treningiem dla mózgu: zachowujące szybkie tempo, interaktywne i mające dużą ilość złożonych struktur. 

Zobacz też: http://realife.pl/jak-zakonczyc-e-mail/ 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ