jak wyczyścić zamsz

Czyszczenie zamszowych butów wydaje się dużo bardziej skomplikowane niż skórzanych lub materiałowych. Nie można przecież wrzucić ich do pralki ani zastosować tradycyjnej pasty do butów.

Jak wyczyścić buty z zamszu?

1. Czyszczenie skórką od chleba

Zwalczania niewielkich, suchy zabrudzeń dokonujemy… skórką od chleba. Wiem, jak to brzmi, ale miękka część skórki doskonale nadaje się do pocierania delikatnego meszku na butach, a tym samym do wyciągania z nich zabrudzeń. Po zabiegu wystarczy otrzepać buty z okruchów chleba i gotowe.

2. Gumka do ścierania

Proste, a jakże skuteczne. Kiedy buty są pokopane, przydepnięte, ale suche – można działać z gumką do ścierania (musi być biała). Działa podobnie jak skórka chleba. Pocieramy delikatnie i odgarniamy startą gumkę. Pomaga na wszelkie zabrudzenia.

3. Szczoteczka do zębów

Kiedy buty nam przemokną i się zabrudzą, to na początku zostawiamy buty do swobodnego wysuszenia. Dopiero suche buty pocieramy delikatnie szczoteczką do zębów, pozbywając się zabrudzeń z miękkiego zamszu. Czyścimy zawsze z włosiem, a nie pod włos.

zamsz - jak o niego dbac - kilka sposobow

4. Chusteczki na mokro

Tak, tak, te chusteczki nie służą tylko do pup dziecięcych, ale całkiem skutecznie działają w różnych innych sytuacjach. O dziwo, zamszowe buty też je lubią! Suche buty wystarczy delikatnie przecierać chusteczkami, a większość plam powinna ustąpić, szczególnie te tłuste.

5. Soda oczyszczona

Ona działa cuda. Robimy papkę z mleka i sody oczyszczonej (na szklankę mleka dajemy łyżkę sody), a następnie ściereczką wcieramy ją delikatnie w zamszowe buty. Po wyschnięciu strzepujemy suchą sodę. Możemy sobie przy tym pomóc suchą szczoteczką do rąk.

6. Woda z octem 1:1

Tłuste plamy nie lubią wody z octem i dość dobrze po nich ustępują. Wystarczy wlać korek octu i korek wody, wymieszać i za pomocą szmatki delikatnie pocierać mieszanką buty. Następnie samą wodą przecieramy but, a następnie osuszamy suchą szmatką. Efekty są widoczne po wyschnięciu

7. Czyszczenie talkiem

Przemoczone, brudne buty zamszowe można zasypać talkiem i delikatnie go przyklepać na materiale. Zostawiamy buty do wyschnięcia. Następnie otrzepujemy buty – możemy pomóc sobie delikatnie suchą szczoteczką, a nawet odkurzaczem, aby pozbyć się resztek talku.

8. Pilnik do paznokci

Kiedy but zamszowy nam się wyświeci, a meszek zniknie częściowo z ich powierzchni, wtedy bierzemy pilnik do paznokci. Pocieramy pilnikiem po gładkiej powierzchni, która po kilka przetarciach znowu będzie miała podniesione włoski. Naprawdę świetna sprawa.

9. Papier toaletowy

Sól na zamszowych butach może się nam też zdarzyć – i co wtedy? Jak się jej pozbyć? Należy przygotować sobie wodę, papier toaletowy (złożone dwa kawałki) i gąbkę. Układamy na plamie z soli papier toaletowy i delikatnie moczymy go wodą. Zostawiamy papier na bucie do całkowitego wyschnięcia. Ściągamy sztywny papier, a soli już nie ma na bucie, bo papier ją wciągnął. Chyba nie ma lepszego sposobu na sól z butów.

Jak dbać o zamszowe obuwie?

Poza metodami usuwania zanieczyszczeń, warto poznać także kilka ogólnych zasad pielęgnacji butów wykonanych z zamszu.
Nigdy nie szoruj zamszowego obuwia szczotką! Ten materiał jest niezwykle delikatny (znacznie bardziej niż zwykła skóra) i łatwo go zniszczyć.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ