Czytanie książek dzieciom jest niezwykle ważne. Wie o tym zdecydowana większość rodziców. Niestety nie zawsze jest do tego przykładana odpowiednia waga. To błąd, ponieważ książki bezpośrednio wpływają na rozwój dziecka.

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że czytanie książek ma ogromny wpływ na budowę i wzmacnianie więzi między rodzicami a dzieckiem. Książka jest idealnym pretekstem do spędzenia wspólnie czasu. I co ważne, to nie tylko przyjemność, ale także rzecz niezwykle pożyteczna. Między innymi dlatego, iż czytanie dzieciom nie tylko zaspokaja potrzeby emocjonalne dziecka, ale także zdecydowanie wspiera rozwój psychiczny dziecka oraz ma wpływ na budowę jego poczucia wartości.

Jak wspomniano, czytanie książek dzieciom wpływa na ich rozwój. Mowa tu między innymi o nauce języka oraz słownictwa. To wpływa także na mowę dziecka. Dziecko także przygotowuje się w ten sposób do samodzielnego czytania i co ważne, czytanie staje się dla dziecka czymś zupełnie naturalnym. Ale to nie wszystko. Jeśli mowa o bezpośrednim wpływie czytania książek na rozwój dziecka, to wymienić trzeba także ćwiczenie pamięci oraz poprawę koncentracji. Oczywiście o rozwoju wyobraźni wspominać nie trzeba. Ma to niezwykle ważny wpływ na rozwój dziecka także w przyszłości, kiedy np. rozpocznie naukę szkolną. Dzięki czytaniu dziecko szybciej się uczy i szybciej przyswaja nową wiedzę. Dodać do tego można naukę logicznego myślenia, wyciągania właściwych wniosków.

Czytanie książek dzieciom to także pewnego rodzaju ochrona dziecka. Jeśli nauczymy dziecko, że książka to świetna rozrywka dużo rzadziej dziecko będzie chciało sięgać po pilota od telewizora. Dzięki temu będzie miało zdecydowanie mniejszy kontakt z negatywnymi treściami z jakimi może mieć styczność oglądając telewizję. Można zatem powiedzieć, że czytanie książek chroni dziecko przed uzależnieniem od mediów.

Czytanie książek pomaga także dziecku w rozwiązywaniu różnego rodzaju problemów. Dzięki lekturze dziecko uczy się odróżniać dobro od zła. To będzie procentować w przyszłości, kiedy dziecko będzie dzięki temu dużo bardziej odporniejsze na negatywny wpływ ze strony swojego otoczenia.

O zaletach czytania dzieciom można by pisać jeszcze długo. Każdy zgodzi się chyba, ze stwierdzeniem, że nie ma lepszego sposób na rozwój umiejętności dziecka, na przygotowywanie go do dorosłego życia niż czytanie książek właśnie. Poza tym jest to oczywiście świetna rozrywka. Czytanie jest niezwykle ważne nie tylko w wieku dziecięcym, ale także w dorosłym życiu. Jednak to jak często sięgamy po książkę w dorosłym wieku zależy od tego czy w ogóle mamy taki nawyk. A ten najlepiej jest budować właśnie od lat dziecięcych.

Książki dzieciom czytać warto i warto kupować książki dla dzieci. Tym bardziej, że aby nabyć nowe książki wystarczy skorzystać z księgarni internetowej. Księgarnia wysyłkowa daje nam możliwość szybkiego zakupu i zamówienia książek. Warto zatem czasem zajrzeć na stronę księgarni i sprawdzić, czy nie pojawiły się nowe tytuły książek dla dzieci.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ