Statystyki są niepokojące. Spożycie napojów alkoholowych z roku na rok wzrasta zarówno w Polsce, jak również w innych krajach europejskich. Tymczasem od alkoholu bardzo łatwo się uzależnić. Warto wiedzieć, jak rozpoznać problem alkoholowy i w jaki sposób można wyjść z nałogu.
Choroba alkoholowa jest diagnozowana w momencie, kiedy występują 3 symptomy. Są to: odczuwanie przymusu picia, powtarzalność konsumpcji alkoholu, a przede wszystkim utrata kontroli nad jego spożyciem. Ten ostatni objaw skutkuje wpadaniem co jakiś czas przez alkoholika w tzw. ciąg alkoholowy, powszechnie nazywany cugiem. To bardzo niebezpieczny stan, który wiąże się z szeregiem różnorodnych zagrożeń.
Na czym polega ciąg alkoholowy i jak go przerwać?
W pierwszej kolejności należy dokładnie określić, na czym polega ciąg alkoholowy. Nie ma on związku z ilością wypijanego alkoholu. Decyduje kryterium czasowe. Stan upojenia alkoholowego musi trwać co najmniej 48 godzin. Górnej granicy niestety nie ma. Ciągi alkoholowe mogą przeciągać się w czasie. Cug czasami kończy się po paru dniach, innym razem po kilku tygodniach czy miesiącach. Różnice długości okresów odurzenia alkoholem mogą występować w przypadku jednej i tej samej osoby. W skrajnych przypadkach z ciągiem alkoholowym mamy do czynienia przez kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt lat, nawet dośmiertnie.
Specjaliści dzielą chorobę alkoholową na fazy. Wystąpienie pierwszego ciągu alkoholowego, to bardzo poważny sygnał ostrzegawczy. Pojawia się on właśnie w fazie ostrzegawczej. Jest on wówczas próbą odreagowania napięcia. W fazie chronicznej, czyli przewlekłej takie epizody pojawiają się już regularnie. Ich zadaniem jest po prostu łagodzenie tzw. zespołu abstynencyjnego. Są to dolegliwości, które alkoholik odczuwa po odstawieniu alkoholu. Najczęściej występują: bóle głowy, drgawki, nadpotliwość, wymioty oraz zaburzenia snu.
Osoba długotrwale odurzona alkoholem naraża się na wiele groźnych sytuacji. Może paść ofiarą przestępców, odnieść poważne obrażenia w różnego rodzaju wypadkach, zarazić się nieuleczalną chorobą na skutek np. przygodnych kontaktów seksualnych. Inne konsekwencję to utrata pracy, wyizolowanie społeczne, zubożenie.
Warto więc zadać sobie pytanie, jak przerwać ciąg alkoholowy. Niestety jest to niezwykle trudne. Utrata kontroli nad spożyciem alkoholu oraz lęk przed bardzo nieprzyjemnymi efektami odstawienia powodują, że chory często nie chce się leczyć. Bywa, że bagatelizuje problem. Bliscy alkoholika powinni jednak dużo z nim rozmawiać, podejmować delikatne, ale systematyczne próby przekonania go, aby poszukał pomocy. Jeśli się zdecyduje na odwyk, najpierw czeka go detoks alkoholowy nadzorowany przez specjalistów. Następnie zacznie uczestniczyć w długotrwałej terapii. To skuteczne metody, które dają nadzieję na przywrócenie życia w trzeźwości.
Źródło: https://uzaleznienia-terapia.pl/blog/ciag-alkoholowy/