Typowo Polski obiad kojarzony jest ze sporą porcją ziemniaków na talerzu, kotletem schabowym, sosem pieczeniowym, surówką najczęściej z kapusty lub buraczkami a do tego kompot do popicia. Jest to bez wątpienia smaczny obiad dla większości społeczeństwa, ale nie powinno się jeść w taki sposób codziennie.
Być może mięso nie pojawia się na co dzień na obiad na polskich stołach – co jest jak najbardziej odpowiednie, bo człowiek powinien jeść dwa obiady mięsne w tygodnie – ale za to ziemniaki wręcz królują w kuchni.
Ziemniaki są podstawą do najedzenia się w przypadku wyżej przedstawionego obiadu ale są także składnikiem wielu innych dań. Ziemniaki jemy na przykład ze śledziami, z jajkami, dodajemy do wszelakich zup, nawet rosołu. Dodatkowo dużą popularnością cieszą się dania takie jak kopytka czy pyzy. Jak zrobić puree ziemniaczane też z pewnością wie każdy.
A ziemniak nie jest warzywem obfitującym w wiele dobrego. Znajdujące się w nim złożone cukry bardzo obciążają organizm człowieka i z pewnością nie wpływają dobrze na zgubienie zbędnych kilogramów.
Jakie i czy są alternatywy?
Na szczęście są i jest tych bardzo wiele. Zaczynając od ostatnio wspomnianych puree, wcale nie musi być ono ziemniaczane! O wiele lepszą i zdrowszą wersją będzie puree zrobione z warzyw, może to być marchew, dynia, bob, szpinak i wiele podobnych warzyw. Wyglądają atrakcyjniej na talerzu i są błogosławieństwem dla przeciążonego żołądka.
Ale nie samymi ziemniakami żyje człowiek.
Warto czasem sięgnąć po ryż, najlepiej ten brązowy. Inną opcją jest makaron, ale tutaj trzeba uważać.
Niektóre makarony nie są wcale zdrowsze od ziemniaków, dlatego warto wiedzieć, że należy wybierać te razowe, ciemne makarony.
Ostatnią alternatywną i to bardzo zdrową są kasze.
Tutaj wybór jest ogromny, zależnie kto co woli są kasze gryczane, jaglane, jęczmienne i wiele innych.
Inną zaletą produktów takich jak ryż, kasza czy makaron jest to, że nie trzeba ich obierać, co znacznie skraca czas przygotowania obiadu. Wiec zalety są dwie – jest zdrowiej i szybciej.