Jak usunąć kamień z czajnika?

Woda płynąca w wodociągach zawiera często wiele minerałów, o obecności których przekonujemy się obserwując krany, kratki ściekowe, plamy na drzwiach kabiny prysznicowej, a przede wszystkim osad w czajniku. Czajnik z grubą warstwą kamienia gotuje wodę znacznie wolniej, a to oznacza zużycie większej ilości energii elektrycznej lub gazu. Usuwanie kamienia jest też ważne dla właściwego smaku herbaty czy kawy oraz dla naszego zdrowia – kruszący się osad dostaje się wraz z napojami do żołądka i może wywołać podrażnienie.
Jak utrzymać czajnik w czystości? Jak usunąć kamień z czajnika?
Można w tym celu zaopatrzyć się w wygodne środki chemiczne, które sprzedawane są w formie płynów, granulek, pastylek. Wystarczy odmierzyć odpowiednią ilość preparatu, wrzucić do czajnika z wodą, zagotować i dobrze wypłukać. Ta ostatnia czynność jest szczególnie ważna ze względu na skład chemicznych odkamieniaczy.
Znacznie prościej można usunąć kamień z czajnika domowymi sposobami. Do tego potrzebujemy tylko octu spirytusowego. Do czajnika wypełnionego wodą niemal po brzegi trzeba dolać octu. Proporcje to jedna- dwie łyżki wody na litr wody. Roztwór wody z octem zagotować i pozostawić w czajniku na kilkanaście minut. Przed wylaniem gorącego roztworu do zlewu warto wsypać do rur kilka łyżek sody oczyszczonej. Soda w połączeniu z octem i gorącą wodą idealnie wyczyści rury kanalizacyjne pod naszym kuchennym zlewem, usuwając przy tym nieprzyjemne zapachy.
Czajnik trzeba wypłukać, aby pozbawić go zapachu octu. Jeśli osad był bardzo gruby i stary czynność gotowania wody z octem trzeba powtórzyć.
Takie czyszczenie naczyń do gotowania wody na kawę czy herbatę trzeba powtarzać systematycznie, nawet raz, dwa razy na tydzień. W ten sposób zapewnimy sobie i swojej rodzinie smaczną wodę bez kawałków mineralnych osadów.
Zamiast octu można użyć kwasku cytrynowego lub soku z cytryny. Sok z cytryny jednak lepiej zostawić sobie do wypicia, a odkamienić czajnik wodą zagotowaną z kwaskiem cytrynowym. Proporcja idealna to płaska łyżeczka kwasku na jeden litr wody.

www.tubator.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ