szczotka, grzebień

Higiena osobista dzieci oprócz kąpieli i mycia zębów, obejmuje również dbanie o paznokcie i włosy. Zabiegi w obrębie włosów oraz paznokci należy przeprowadzać u maluchów regularnie.

Aby wykonywać je poprawnie i bezpiecznie dla dziecka, trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria do pielęgnacji. Takie produkty w dzisiejszych czasach są łatwo dostępne. Podstawowymi przedmiotami są: szczotki do włosów oraz obcinaczki cążki do paznokci.

Czym najlepiej skracać paznokcie maluchów?

Maleńkie paznokcie niekiedy należy obciąć już u kilkudniowego niemowlaka. Dzięki temu unikniemy zadrapań na twarzy dziecka. Aby zrobić to prawidłowo można użyć do tego specjalnych cążek lub nożyczek z zaokrąglonymi końcami skonstruowanych tak, by nie skaleczyć paluszków malucha.

Dla młodszych dzieci polecane są specjalne nożyczki z zaokrąglonymi końcówkami, ważne żeby ostrza nie były zbyt grube. To dużo bezpieczniejsza opcja niż zwykłe nożyczki dla dorosłych. Starszym dzieciom można obcinać paznokcie obcinaczką lub cążkami. Gdy pojawią się zadziorki, wygładźmy je pilniczkiem.

Akcesoria do włosów i paznokci

 

Na co zwrócić uwagę wybierając szczotkę lub grzebień?

Ciężko byłoby wyobrazić sobie pielęgnacje włosów bez podstawowych akcesoriów, jakimi są szczotki i grzebienie. Wybierając takie właśnie akcesoria, rodzice powinni zwrócić uwagę na odpowiednią delikatność włosia. Dla większości rodziców najlepsze właściwości ma szczotka z włosia naturalnego.

Włosie w takich szczotkach jest na tyle miękkie, że bezboleśnie można rozczesać delikatne włosy malucha. Dodatkowo mamy pewność, że skóra głowy dziecka również pozostanie niepodrażniona. Jest jeszcze jedna zasada. Jak dobrać narzędzie do włosa dziecka?

Jeżeli nasze dziecko posiada włosy cienkie i rzadkie, lepiej sprawdzi się szczotka. Natomiast jeżeli dziecko ma gęste włosy, a na dodatek kręcone, wtedy należy zainwestować w grzebień, najlepszy będzie taki z grubymi zębami.

Należy również pamiętać, że zbyt agresywne czesanie może doprowadzić do nadmiernego wypadania włosów lub podrażnień skóry głowy dziecka.

Przeczytaj też: Dzieci – jak dbać o ich higienę?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ