Bezsenność - leczenie, leki

Jak leczyć bezsenność? Sposobem jest w pierwszej kolejności zmiana stylu życia, zmniejszenie stresu, dbanie o czystość zdrowia umysłowego. Następnym krokiem leczenia bezsenności jest stosowanie preparatów ziołowych, jakie zmniejszają stany napięcia oraz umożliwiają zasypianie. Leki na bezsenność na receptę są elementem kuracji trwającej przynajmniej parę tygodni. Część fachowców poleca kurację poznawczo-behawioralną.

Diagnostyka bezsenności

Diagnostyka bezsenności opiera się zwłaszcza na odnalezieniu przyczyny tego stanu rzeczy. Do tego niezbędna jest weryfikacja całościowego stanu zdrowia, jakiej dokonuje specjalista w oparciu o zgromadzony wywiad medyczny. Podczas wizyty u chorego dokonuje się pomiaru ciśnienia tętniczego i (w pewnych sytuacjach) poleca się badania okresowe i EKG. W sytuacji, kiedy po zbadaniu chorego jego stan somatyczny nie wskazuje na przyczynę bezsenności, wyklucza się sukcesywnie schorzenia emocjonalne w gabinecie psychiatrycznym. Po wyeliminowaniu czynnika emocjonalnego, specjalista zwraca uwagę na styl życia chorego oraz proponuje założenie dzienniczka snu. Dopiero po uzyskaniu wszelkich najistotniejszych informacji możliwe jest zastosowanie stosownego leczenia. U osób, u jakich określenie przyczyny bezsenności nie dało żadnych rezultatów polecana jest wizyta w profesjonalnej poradni zajmującej się zaburzeniami snu. Podczas konsultacji grono fachowców przygląda się nieco rzadszym przyczynom, np. zespołowi niespokojnych nóg.

Leki na bezsenność

W terapii bezsenności wykorzystuje się dwie podstawowe grupy leków: pochodne benzodiazepiny i tzw. nowej generacji leki nasenne. Każda z nich może niestety wywoływać nieprzyjemne symptomy niepożądane. Należałoby zaznajomić się z procesami funkcjonowania danych grup.

leki na bezsenność

Pochodne benzodiazepiny na bezsenność

Agoniści receptora benzodiazepionowego, więc pochodne benzodiazepiny. Ich stężenie w organizmie powoli opada, co sprawia, iż w wypadku ich regularnego stosowania, środek kumuluje się w organizmie. Ze względu na możliwość tolerancji oraz uzależnienia, poleca się żeby stosować co 3 dzień czy jedynie w razie konieczności (w gorsze dni), w jak najmniejszej dawce, nie dłużej aniżeli 4 tygodnie. Ponadto należy stosować tzw. „wczasy farmakologiczne”, więc dni, w czasie których nie stosujemy środków nasennych. Mogą to być np. weekendy, czy inny okres kiedy natężenie dolegliwości jest niższe. Zwłaszcza groźne jest stosowanie benzodiazepin u osób starszych, jakich kumulacja tych środków może doprowadzić do zespołu imitującego chorobę Alzheimera, upadków oraz ryzyka złamania szyjki kości udowej. Przeciwwskazaniem do stosowania benzodiazepin jest: ciąża, interakcje z innymi środkami, nadużywanie alkoholu, oraz pozostałych leków uzależniających, niebezpieczeństwo próby samobójczej, bezdech podczas snu.

Leki nasenne

Niebenzodiazepinowe leki nasenne – tzw. nowa generacja środków nasennych, jakie również łączą się z receptorem dla benzodiazepin, lecz powodują mniej symptomów szkodliwych aniżeli same benzodiazepiny. Jest to grupa 3 środków: zopiklon, zolpidem, zaleplon. Środki te są bardziej efektywne w likwidowaniu rozmaitych symptomów bezsenności, wprowadzają drobniejszą ilość przerw do naturalnego przebiegu snu, natomiast ich stosowanie wiąże się z mniejszym zagrożeniem powstania uzależnienia w przyrównaniu z dawniej stosowanymi środkami nasennymi, zwłaszcza tymi z klasy benzodiazepin. Cechy farmakokinetyczne nowych leków pozwoliły na znacznie skuteczniejsze oraz łatwiejsze radzenie sobie z bezsennością, w przyrównaniu ze „starymi” lekami. Błyskawiczny początek działania spowodował, iż chorzy nie muszą długo czekać na rezultat leczniczy leku, lecz czują senność już po paru – kilkunastu minutach. Jednakże dzięki natychmiastowej eliminacji leku, rano nie odczuwane są symptomy dalszej senności. Właściwości tych leków pozwoliły na wprowadzenie kolejnych strategii farmakologicznego leczenia bezsenności, z jakich najistotniejsza to „doraźne stosowanie środków nasennych, zawsze wówczas, kiedy pojawią się problemy z zaśnięciem”. Taki sposób stosowania środków nasennych pozwoli radzić sobie z lękiem przed bezsenną nocą, co jest istotnym kłopotem, który występuje u chorych z bezsennością.

Zioła na bezsenność – leki ziołowe w leczeniu bezsenności

W aptekach dostępne są środki ziołowe, jakie można wykorzystywać na kłopoty z zasypianiem.

Najlepsze zioła na sen to:

  1. Kozłek lekarski, potocznie określany walerianą. Korzeń kozłka lekarskiego to jedno z najsłynniejszych ziół umożliwiających zasypianie. Działa kojąco oraz usypiająco. Wykorzystywany w wypadku podniesionego napięcia nerwowego, stresu i w skurczowych dolegliwościach układu pokarmowego.
  2. Ziele męczennicy cielistej (passiflora)popularnie określana zielem męki pańskiej poza oddziaływaniem usypiającym oraz łagodzącym działa rozkurczowo na mięśnie gładkie naczyń krwionośnych i przewodu pokarmowego.
  3. Napar z szyszek chmielu zwyczajnego blokuje czynność kory mózgowej, przez co działa kojąco. Można go wykorzystywać w stanach podwyższonej drażliwości nerwowej. Ponadto obniża ciśnienie krwi, usprawnia trawienie i ma właściwości znieczulające. Wielokrotnie występuje w mieszankach z kozłkiem lekarskim oraz głogiem.
  4. Liście melisy są niezwykle powszechnymi ziołami pośród osób cierpiących na bezsenność. Melisa jest zalecana szczególnie dla osób starszych, dzięki jej właściwościom żółciopędnym oraz wiatropędnym.

Źródło: http://psychologiaisport.pl/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ