Wiele spośród odmian marihuany doczekało się statusu kultowego. Ich odbiorcy docenili rozmaite właściwości użytkowe, jednak to właśnie ukryty we wnętrzu nasion materiał genetyczny stanowi kluczowy element każdej odmiany. Determinuje on jej oddziaływanie, predyspozycje, zawartość określonych substancji oraz proporcje pomiędzy sativa a indica. Poniżej skupiamy się na jednej z najchętniej wybieranych – czyli odmianie Skunk. Przedstawiamy krótką historię jej powstania oraz podpowiadamy jaką funkcję mogą pełnić jej nasionka w Twoich zbiorach kolekcjonerskich.
Skunk – legendarna odmiana hybrydowa
Gdyby przeciętnego użytkownika wyrobów konopnych zapytać o najbardziej kultowe odmiany, z pewnością jednym ciągiem wymieniłby OG Kush, Amnesia Haze oraz – właśnie Skunk. Ten ostatni zyskał sobie popularność i uznanie przede wszystkim dzięki jednej właściwości. Jest jedną z najważniejszych hybryd, która na trwałe wzbudziła wśród konsumentów zainteresowanie krzyżówkami genetycznymi. Od momentu pojawienia się Skunk, status hybryd znacząco wzrósł, szczególnie w porównaniu do klasycznych i „czystych” genetycznie odmian sativa lub indica. Materiał genetyczny Skunk stał się także podłożem do dalszych eksperymentów i hodowli krzyżówkowych, w których uzyskano popularne do dziś odmiany.
Historia odmiany Skunk sięga dekady lat siedemdziesiątych, gdy w USA przemysł konopi rozwijał się pełną parą. Wówczas przeprowadzano intensywne eksperymenty hodowlane, z wykorzystaniem między innymi odmian pochodzących z terenu Hindukuszu. Jak dobrze wiedzą wszyscy odbiorcy wyrobów konopnych, to właśnie na terenie Afganistanu i Pakistanu wykształciły się klasyczne odmiany, jak choćby osławiony Kush, które stały się podstawą dla hodowli planowanej. Oprócz nich wśród przodków odmiany Skunk znalazły się geny intensywnych sativ pochodzących z terenów Ameryki Środkowej.
Pierwszy Skunk został wyhodowany w Kalifornii przez kolektyw konopny o nazwie Sacred Seeds. Kierujący zespołem David Watson znany jest jako Sam Skunkman – i to właśnie od jego pseudonimu nazwę swoją wzięła odmiana Skunk.
Nasiona Skunk oraz ich wartość w Twojej kolekcji
Zakup kolekcjonerskich nasion Skunk to świetny sposób, by urozmaicić swoją kolekcję oraz dodać jej nieco więcej wartości. Po Skunk sięgają zarówno osoby, które pragną w ten sposób wzbogacić swoje gablotki z odmianami sativa bądź odmianami hybrydowymi. Także ci, którzy poszukują nasionek o historycznej wartości, reprezentujących odmiany najbardziej znane i kultowe, powinni pomyśleć nad zakupem Skunk.
By mieć pewność, że nasiono pozostanie w Twojej kolekcji przez długi czas, należy odpowiednio o nie zadbać. Choć nasiona Skunk są w opinii ich kolekcjonerów dość wytrzymałe i solidne, to jednak konieczne będzie umieszczenie ich w hermetycznych zbiornikach. Nasiona powinny być odseparowane od wody, wilgoci w powietrzu oraz ciepła. Czynniki te mogą doprowadzić do wykiełkowania nasiona, czego nie chciałby żaden kolekcjoner. Warto też unikać wstrząsów, dobowych zmian temperatury oraz promieni słonecznych. Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie ziarna w zamykanym, próżniowym pojemniku, w którym pozostanie przez cały czas istnienia Twojej kolekcji.