JAK PRAWIDŁOWO MYĆ WŁOSY?

Zdrowe, lśniące i zadbane włosy to wizytówka każdego człowieka. Jest to pierwszy, tuż po twarzy, fragment naszego ciała, który odbiera druga osoba. Dlatego ważne jest, aby włosy były zawsze czyste i schludne. Pomogą w tym nie tylko odpowiednie szampony.

DLACZEGO I JAK CZĘSTO TRZEBA SIĘGAĆ PO SZAMPONY?

Szampony czy inne kosmetyki – konieczność mycia włosów jest oczywista, podobnie jak mycie zębów czy całego ciała. Skóra głowy, tak jak reszta ciała, zaopatrzona jest w gruczoły łojowe, które wydzielają sebum. Ilość wydzielanej substancji jest zależna od wielu, często indywidualnych czynników, a jego wydzielanie jest konieczne. Kiedy jednak jest go za dużo, osadza się na skórze głowy, co powoduje efekt tzw. „tłustych włosów”. W jego likwidacji przydadzą się szampony. Mycie włosów nie tylko powoduje usunięcie nadmiaru sebum. Obecnie środowisko jest w znacznym stopniu zanieczyszczone, a cały kurz, pył i brzydki zapach osadza się m.in. na włosach, dlatego mycie włosów umożliwia pozbycie się ich wszystkich. Ponadto podczas mycia usuwane są martwe komórki, które mogłyby niekorzystnie wpłynąć na skórę głowy.

Sprawa konieczności mycia włosów jest oczywista. Tylko jak często powinniśmy to robić? Jak często sięgać po szampony? Problem pojawia się w momencie, kiedy mamy uczucie nieustannie przetłuszczonych włosów i odczuwamy potrzebę mycia ich codziennie, nie zastanawiając się czy jest to zdrowe dla skóry głowy, czy nie. Ilość wydzielanego sebum zależy od wielu czynników, między innymi wieku, pory roku i temperatury, a także od warunków genetycznych, diety, stresu lub problemów z gospodarką hormonalną. Jeśli dotyczy nas problem nagminnego przetłuszczania włosów, warto udać się do endokrynologa i zbadać poziom hormonów. Jeśli jednak wszystko jest z nimi w porządku, a włosy nadal się za bardzo przetłuszczają, być może problemem jest zbyt częste ich mycie, co powoduje przesuszenie skóry, która aby nawilżyć skórę, produkuje go znacznie więcej. Włosy stają się nieestetyczne również od nadmiaru poprawiania, przeczesywania, zwłaszcza brudnymi dłońmi.

JAK MYĆ WŁOSY?

Przede wszystkim – prawidłową pielęgnację włosów należy zacząć już w sklepie podczas wyboru szamponu. Powinien być odpowiednio dobrany do preferencji. Jeśli mamy tendencję do przetłuszczających włosów, powinniśmy sięgnąć po szampony delikatne, nie obciążające, na przykład szampony ziołowe. Przy bardziej zniszczonych włosach, należy sięgnąć po szampony regenerujące. Marka L’Oréal Paris ma w swojej ofercie wiele szamponów przeznaczonych dla różnych osób.

Właściwy etap mycia trzeba zacząć od rozczesania włosów, co pozwoli rozplątać włosy i usunąć resztki produktów do stylizacji, jakich używamy na co dzień. Następnie należy dokładnie namoczyć włosy i użyć szamponu. Ważne jest, żeby użyć niewielką ilość produktu – w tym przypadku „więcej” wcale nie znaczy „lepiej”. Przeciętnie do umycia włosów wystarcza kropla wielkości orzecha włoskiego. Należy też rozcieńczyć go z wodą, dzięki czemu będzie delikatniejszy dla skóry głowy. Mycie włosów należy wykonywać delikatnie opuszkami palców, bez szarpania, okrężnymi ruchami. Dzięki takim ruchom, wykonujemy przy okazji masaż skóry, co powoduje pobudzenie mieszków włosowych. Po umyciu należy spłukać dokładnie szampon. Jeśli chodzi o temperaturę, należy używać letniej wody, gdyż zbyt ciepła powoduje przesuszenie skóry głowy i przetłuszczanie włosów. Na sam koniec warto użyć wody zimnej, która zamyka łuski włosa i czyni go gładszym. Po umyciu nie wykręcamy nadmiaru wody – wystarczy delikatnie zawinąć je w ręcznik. Można zastosować także odżywkę, która ułatwi późniejsze rozczesywanie, lub maskę, jednak w tym przypadku wystarczy zastosować ją raz lub dwa razy w tygodniu, aby nie obciążyć włosów.

Stosowanie się do powyższych zasad gwarantuje, że nasze włosy będą piękne oraz lśniące każdego dnia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ