Czym karmić szczura?

Niegdyś ich widok wzbudzał niepokój, a nawet i grozę. Dziś szczury hodowlane są równie popularne co chomiki, a nawet coraz częściej wybierane w roli zwierzątek domowych. Głównym tego powodem jest z pewnością zarówno inteligencja tych gryzoni, jak i charakter. Szybko się uczą, a także są niezwykle przyjacielskie i towarzyskie dlatego uwielbiają spędzać czas ze swoimi właścicielami. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup szczura powinniśmy dowiedzieć się nieco więcej na temat ich żywienia.

Co jedzą szczury?
Podstawą diety szczura powinny być przede wszystkim zboża, choć w diecie nie powinno również zabraknąć takich składników jak: tłuszcze, witaminy, błonnik, węglowodany oraz składników mineralnych.

Ziarna:
W głównej mierze jednak szczurek powinien być żywiony ziarnami: pszenicą, owsem, słonecznikiem, kukurydzą, jęczmieniem, a nawet płatkami owsianymi. Możemy stworzyć na tej podstawie swoją własną mieszankę dla gryzonia. Nie zapominajmy, że szczurom rosną zęby, a co za tym idzie ziarna są niezbędne do ich ścierania.

Warzywa:
Aby urozmaicić dietę szczura i jednocześnie lepiej zadbać o jego zdrowie warto wprowadzić do diety kalafiora, ogórki, pomidory, marchew, rzepę i selera. Oczywiście warzywa te należy podawać naszemu przyjacielowi na surowo. Jeśli jednak chcemy również podawać mu warzywa strączkowe, ziemniaki lub brukselkę, wówczas należy je ugotować bez dodatku soli.

Owoce
Szczury mogą żywić się również owocami, aczkolwiek nie należy podawać ich w nadmiarze. Te, które pozytywnie wpływają na zdrowie naszego zwierzaka to: wiśnie, jagody, maliny, granat oraz śliwki.

Oczywiście w sklepach zoologicznych znajdziemy gotowe mieszanki, którymi możemy karmić naszego szczura. Szczury lubią również przysmaki, takie jak specjalne kolby do zawieszenia w klatce. Pamiętajmy jednak, aby zwrócić uwagę na skład, jaki zawiera taka karma i w razie potrzeby wspomóc szczurzą dietę powyżej zawartymi składnikami.

www.guzikcidotego.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ