Budowa włosa i jego pielęgnacja

Zdrowe i lśniące włosy są wizytówką każdej kobiety. Aby zadbać o ich dobrą kondycję należy zapoznać się najpierw z ich właściwości oraz poznać samą strukturę włosa.

Włos budowa i struktura

Struktura włosa zależna jest od czynników, na które nie mamy wpływu np. geny, rasa oraz czynników zewnętrznych takich jak np. pielęgnacja ich.Włos to twór skórny i pod względem chemicznym składa się z keratyny. Włos stworzony jest z części zewnętrznej, czyli trzonu oraz części wewnętrznej, czyli korzenia. Korzeń włosa jest częścią niewidoczną, znajduje się pod skórą. To w korzeniu włosa znajdują się keratynocyty, które odpowiadają za wytwarzanie keratyny. W ich otoczeniu znajdują się także melanocyty, czyli komórki, w których powstaje barwnik włosa. Interesującym jest to, że korzeń włosa umiejscowiony jest w mieszku włosowym, który powstaje już w życiu płodowym człowieka. Łodyga włosa jest częścią martwą, wystającą ponad powierzchnie skóry. Składa się z osłonki, kory oraz rdzenia (meduli).Na wygląd łodygi włosa sami już możemy mieć wpływ, poprzez odpowiednią dietę i pielęgnację. Struktura włosa w dużej mierze jest od tego właśnie zależna.

Włos budowa, a proces dbania o niego

Sama budowa włosa wskazuje już i jest informacją, jak prawidłowo dbać o niego. Pomimo tego wiele osób zaniedbuje pewne aspekty, czego efektem jest ich słaba kondycja. Faktem jest, że na pewne czynniki nie mamy wpływu np. na ich grubość, jednak na np. stopień ich porowatości, już tak.

Jak w takim razie umiejętnie dbać o włosy?

– odpowiednie kosmetyki – dobór ich jest niezwykle istotny, zwróć uwagę na to, czy zawierają szkodliwe substancje, typu sls, silikony i wybieraj te naturalne, pamiętaj także, że nie każdy szampon itp. nadaje się do wszystkich rodzajów włosów, powinnaś szukać tak długo, aż znajdziesz kosmetyk idealnie dopasowany do stanu i kondycji swoich włosów
– nie używaj zbyt często prostownic, lokówek, suszarek, a jeśli musisz to staraj się minimalizować wysokość temperatury
– wpływ niektórych warunków atmosferycznych może również źle oddziaływać na kondycję włosa, unikaj w takim razie długich kąpieli słonecznych, chroń włosy przed mrozem i wiatrem
– podcinaj regularnie końcówki
– stosuj odpowiednią dietę, bogatą w wapń, żelazo, białko, witaminę B12.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zarabiać na blogu?
Następny artykułSzampony przeciwłupieżowe

Wolna ciałem, wolna duszą! :) Uwielbiam gotować, biegać i chodzić po górach.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ