pisanie skargi
fot. pexels.com

Jako obywatel RP masz prawo do formalnego wystosowania skargi. Dowiedz się, jak ją napisać, co w niej zawrzeć i do kogo wysłać, aby została rozpatrzona.

Zobacz też: http://www.psfs.pl/jak-napisac-skarge/

Skarga w ujęciu formalnym

W Konstytucji RP w art. 63 znajduje się informacja, że każdy człowiek ma prawo do tego, aby złożyć skargę – w tym artykule znajduje się również informacja o możliwości złożenia petycji i wniosków. Skargę można złożyć z różnych powodów i względem różnych organów czy instytucji. Jest również możliwość, aby złożyć skargę zarówno w swoim imieniu, jak i w imieniu innej osoby, oczywiście za jej zgodą. Skargę można złożyć tak konkretnie np. na organy władzy publicznej, na instytucje społeczne czy też do organizacji. Tematem skargi – jej głównym powodem – może być niezadowolenie z realizacji zadań przez te konkretne podmioty.

Z powyższego fragmentu możesz już wywnioskować co powinno być stałym elementem dobrze skonstruowanej skargi i kiedy możesz ją napisać.

Gdzie wysłać skargę?

Skargę, w której opiszesz nienależyte wykonywanie zadań przez odpowiednie organu lub kompletne zaniedbanie tych zadań; naruszenie praworządności oraz twoich interesów, które zostały naruszone; biurokrację – należy złożyć do odpowiedniego organu, który się tym zajmuje. Warto zatem wiedzieć, że za całą procedurę dotyczącą skarg i ich regulacji jest odpowiedzialny Kodeks postępowania administracyjnego, a jeszcze precyzyjniej ujmując – Dział VII, który formalnie nazywa się działem skarg i wniosków.

Warto wiedzieć również o art. 229. Można w nim znaleźć praktycznie kompletny katalog (wykaz, spis) organów, które są odpowiedzialne za rozpatrzenie skargi. Jeśli zatem chcecie złożyć skargę na dany organ, w tym wykazie znajdziecie informację do kogo powinniście skierować daną skargę, kto zajmie się jej realizacją, rozpatrzeniem. Jeśli wyślesz skargę nie do tego organu, co wskazane w artykule 229, twoja skarga może albo się zagubić albo jej rozpatrzenie może zostać znacznie rozciągnięte w czasie, co w wielu przypadkach może stanowić rozwój negatywnych sytuacji, względem których skarga została złożona. To dlatego warto przygotować się do jej napisania i wysłać do właściwego organu.

Przeczytaj też: http://www.szafamamy.pl/o-zarabianiu-duzych-sum-pieniedzy/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ