Sprawdzanie numeru NIP

Każdej osobie, która zdecydowała się na założenie własnej działalności gospodarczej w Polsce, nadawany jest numer NIP. Czym on jest i jak go sprawdzić?

NIP jest numerem identyfikacji podatkowe. Jest to dziesięciocyfrowa liczba, mająca na celu identyfikację podatnika.. Do 2011 roku był nadawany każdemu podmiotowi prawnemu i był wymagany podczas rozliczeń PIT. W chwili obecnej podatnicy nie prowadzący działalności gospodarczej do identyfikacji podatkowej mogą używać numeru PESEL

W przypadku zagubienia numeru NIP, nie trzeba wnioskować o nadanie nowego, jest sposób na to, jak sprawdzić NIP.

Numer NIP jest nadawany jednorazowo, należy aktualizować tylko informacje dotyczące adresu zameldowania, numeru telefonu, zmiany nazwiska, numeru dowodu osobistego itp.

Aby odzyskać swój numer NIP, należy zgłosić się do rzędu skarbowego, do którego podatnik należy w celu złożenia wniosku o wydanie kopii decyzji o przyznaniu numeru NIP. Naczelni urzędu wydaje taką decyzję, która następnie trafia do podatnika.

Jest również sposób na to, jak sprawdzić NIP innych podmiotów, przy użyciu przeglądarki internetowej. Jest na to nawet kilka sposobów.

Pierwszym ze sposobów jest wpisanie w wyszukiwarce Google nazwy firmy i osoby która, posiada założoną działalność gospodarczą. Google odda bardzie wiele wyników, na podstawie których można dowiedzieć się, jaki jest nip danej firmy.

Jest również sytuacja odwrotna, w której po numerze NIP chcemy ustalić do jakiej firmy należy, gdzie się ona znajduje, kto jest jej właścicielem, czy się zajmuje i czy nie ma o nie negatywnych opinii np. w internecie. Wystarczy więc w wyszukiwarce wpisać po prostu numer NIP, a otrzymamy całą listę serwisów w których można sprawdzić firmę.

Ostatnią i najlepszą opcją, aby uzyskać dane na temat firmy, to sprawdzeniu numeru NIP w CEIDG. Jest to instytucja państwowa o pełnej nazwie Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej. Wystarczy wejść na ich stronę internetową, w wyszukiwarce podać numer NIP, a CEIDG poda nam informacje na temat podmiotu. Tyle!

www.smakowisko.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ