Jedną z najskuteczniejszych metod leczenia nowotworów układu krwiotwórczego jest przeszczepienie szpiku kostnego. Dowiedz się więcej na temat tego rozwiązania i pomagaj!

Przeszczep szpiku kostnego
Zanim dojdzie do przeszczepienia szpiku kostnego – Dawca przechodzi serię badań, ale także jest przygotowywany do zabiegu. Aktualnie istnieją dwie metody pobierania krwiotwórczych komórek macierzystych – z krwi obiegowej (Dawca dostaje zastrzyki z czynnikiem wzrostu, który powoduje zwiększenie liczny krwiotwórczych komórek macierzystych) oraz z talerza kości biodrowej. Następnie przeprowadzany jest zabieg pobrania krwiotwórczych komórek macierzystych ze szpiku Dawcy (przeszczep szpiku dawca), kolejna faza to „podanie” ich dożylnie biorcy (bliźniak genetyczny). Po zabiegu „materiał” przekształca się na podstawowe rodzaje komórek krwi: płytki krwi, krwinki czerwone oraz krwinki białe. 

Kwalifikacja do przeszczepu szpiku
Przeszczepienie szpiku kostnego to jedna z najskuteczniejszych metod leczenia złośliwych nowotworów układu krwionośnego (ostra białaczka szpikowa, ostra białaczka limfoblastyczna, przewlekła białaczka szpikowa oraz chłoniaki), czasem podejmuje się także próby leczenia chorób nienowotworowych (m.in. choroby metaboliczne, ciężkie zaburzenia odporności, anemia aplastyczna). Po zdiagnozowaniu choroby u pacjenta następuje analiza czynników (wiek chorego, szansa na znalezienie Dawcy, stan ogólny organizmu), które mogą mieć wpływ na ostateczną decyzję co do przeprowadzenia transplantacji szpiku. Następnie w zależności od Dawcy przeszczepy szpiku można podzielić na autologiczne, gdy Dawca jest także biorcą oraz allogeniczne – gdy krwiotwórcze komórki macierzyste pochodzą od innej osoby. Szczegółowe informacje, w jaki sposób możesz pomóc zostają Dawcą krwiotwórczych komórek macierzystych oraz na czy polega przeszczep szpiku kostnego znajdzie na stronie https://www.dkms.pl/pl.

Przeszczep szpiku kostnego – po zabiegu
Pacjent po przeszczepieniu szpiku kostnego znajduje się pod stałą obserwacją (w pierwszej fazie przebywa w sterylnym otoczeniu do momentu, gdy jego układ immunologiczny zacznie ponownie pracować). Po zabiegu (przeszczepienia szpiku kostnego lub krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi obwodowej) mogą się pojawić różnego rodzaju powikłania m.in.:
– osłabienie organizmu,
– ogólne rozbicie,
– wymioty i nudności,
– utrata włosów,
– podatność na zakażenia wirusowe, grzybiczne oraz bakteryjne.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ