reakcje alergiczne

Żadne spośród symptomów uczuleniowych nie są przez nas dobrze postrzegane, zwłaszcza więc, że wywołują trudności w codziennym działaniu. Część odpowiedzi jest tylko trudnością lub mankamentem kosmetycznym i obniża forma swego życia, pewne są jednakże dla niego szkodliwe. Nadwrażliwość może objawiać się na różne sposoby i znaczniej lub mniej niekorzystnie wpływać na swoje zdrowie. Należałoby rozumieć, że leczenie nadwrażliwości, jednak nie umożliwia zlikwidować jej przyczyn, jest ważne ze powodu na inny cel – niedopuszczenie do jej większego rozkwitu. Alergia jest stanem zapalnym, jaki sam oddziałuje niekorzystnie na swój organizm, szczególnie na organ, w którym jest. Spowalnianie procesie zapalenia uczuleniowego nie pozwoli to na jego negatywny wpływ na swoje organy.

Marsz alergiczny

U osoby, która jest dziedziczną predyspozycja do reakcji uczuleniowych, śledzić możemy, że proces zapalenia alergicznego wraz z biegiem czasu pochłania inne narządy, przenosi się, „idzie” z jednego na drugi. Wpierw, w stanie niemowlęcym „marsz alergiczny” zaczyna się sygnałami atopowego zapalenia skóry lub uczulenia pokarmowego. Blisko 3.–5. roku życia objawy te znikają, oraz mogą pojawić się dokuczliwości ze strony układu oddechowego: katar alergiczny lub astma. Czasem wszystkie wymienione dokuczliwości mogą być jednocześnie. To „przenoszenie się” zapalenia po systemie wynika z tego, że jak w jakimś narządzie, np. skórze, dochodzi do alergicznego zapalenia, jest stymulowane występowanie większej ilości komórek zapalnych, jakie również mogą oddziaływać w odpowiedzi na alergeny.

nieleczona alergia - jak zapobiec komplikacjom

Powikłania alergicznego kataru

W części wypadków ciągłe zapalenie błony śluzowej nosa, obrzęk śluzówki w nosie, zaleganie wydzieliny doprowadzają do rozwoju przewlekłego zapalenia zatok. Także pojawiają się w nosie polipy (zatem przerośnięta błona śluzowa), jakie mogą wpuklać się do jamy nosa i utrudniać jego przepuszczalność. Zazwyczaj jednakże po dłuższym czasie istnienia alergicznego zapalenia jamy nosowej objawy stają się mniej kłopotliwe, czasem instynktownie przemijają.

Powikłania atopowego zapalenia skóry

Atopowe zapalenie skóry może zostać powikłane przez inne wiążące się choroby skóry. Jeśli często czyścimy i nawilżamy ręce, szczególnie z wykorzystaniem detergentów, może dołączyć do nasilenia się atopowego zapalenia skóry. Zmiany na skórze mogą zostać nadkażone bakteriami, drobnoustrojami, np. krosty, czy grzybicą. Przypadłość czasem spotyka również narządu wzroku, doprowadzając do alergicznego zapalenia spojówek i powiek. W rezultacie stałego tarcia i pocierania swędzących oczu może dołączyć do przerostu rogówki, zatem transparentnej, cienkiej powłoki pokrywającej centralną część oka. Uniemożliwia to widzenie. Rozwój atopowego zapalenia skóry jest trudny do przewidzenia. U blisko połowy chorujących dzieci objawy mają do 5. roku życia. U młodzieży można śledzić dalsze łagodnienie symptomów, jednakże u części osób przypadłość powraca i w wieku dojrzałym. U blisko 50% dzieci, które miały na zapalenie skóry w starszym wieku, uczy się przypadłość alergiczna układu oddechowego – astma lub uczuleniowe zapalenie błony śluzowej nosa.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ