Masaż stóp ma duży wpływ na kondycję organizmu – refleksologia i jej założenia

Choć przez wiele osób masaże uważane są jedynie za zabiegi relaksacyjne mające na celu zmniejszenie napięcia mięśniowego i poprawę samopoczucia, w rzeczywistości istnieje wiele rodzajów zabiegów leczniczych. Jednym z nich jest refleksologia stóp. I choć zalicza się ją do zabiegów medycyny alternatywnej, rosnąca liczba terapeutów oraz zapotrzebowanie na ich usługi mówi sama za siebie. Czym jest refleksoterapia i jaki ma wpływ na nasze zdrowie?

Refleksologia stóp – jak ma pomóc?

Refleksologia, czyli technika wykonywania masażu stóp, była stosowana już w czasach starożytności, a większy rozgłos zdobyła w połowie XX wieku, kiedy to amerykańska fizjoterapeutka o nazwisku Eunice Ingham rozpoczęła pracę nad teorią zonową głoszącą, że stopy powiązane są ze wszystkimi narządami ludzkiego organizmu. Zgodnie z nią ciało podzielone jest na pionowe strefy biegnące od stóp aż po czubek głowy, a poprzez oddziaływanie na receptory można pobudzać konkretne organy do pracy i samoleczenia. Strefy te uznawane są za ścieżki pozwalające na przepływ życiowej energii, a umiejętne uciskanie kończących je receptorów ma działać uzdrawiająco. Według teorii refleksologii palce odpowiadają głowie i szyi, natomiast śródstopie i pięta to odzwierciedlenie konkretnych elementów układu kostnego oraz organów. Co ciekawe, narządy ulokowane w organizmie symetrycznie, tak jak nerki, stymuluje się przy pomocy receptorów znajdujących się na obydwu stopach, natomiast pojedyncze mają odpowiedni pojedynczy receptor, np. receptor odpowiadający sercu znajduje się na stopie lewej, wątrobie – na prawej.

Masaż stóp w domowym zaciszu

Masaże stóp powinny być wykonywane przez certyfikowanych specjalistów. Często decydują się na nie osoby cierpiące na bóle kręgosłupa, sztywność mięśni, bezsenność, schorzenia pęcherza moczowego i wiele innych. Profesjonalnie przeprowadzona refleksologia nie tylko stanowi odpowiedź na konkretne dolegliwości, ale też jest bardzo przyjemna, dlatego pozwala zmniejszyć napięcie mięśniowe, stres i pomaga pacjentowi się wyciszyć. Aby móc cieszyć się pożądanymi efektami, warto zdecydować się na cykl składający się z kilku masaży wykonywanych nie częściej niż 2-3 razy w tygodniu. Podczas nich warto wsłuchiwać się w swój organizm – ból lub dyskomfort podczas masażu może świadczyć o stanie chorobowym danego narządu bądź stóp.

Warto spytać terapeutę o wskazówki dotyczące samodzielnego wykonywania masażu stóp w domowym zaciszu. Istotne, aby zapoznać się z techniką uciskania oraz obszarami odpowiedzialnymi za stan konkretnych narządów, co jest szczególnie ważne w przypadku sprecyzowanych dolegliwości. O ile w przypadku kręgosłupa czy wątroby lepiej zaufać specjaliście, to w razie problemów z nadmiernym stresem można z powodzeniem poradzić sobie samodzielnie – warto rozmasować wówczas receptory przysadki mózgowej, splotu słonecznego i nadnerczy.

Trzeba jednak pamiętać, że refleksologia nie jest dziedziną medycyny, a refleksoterapeuta nie jest lekarzem, dlatego masaże te mogą stanowić uzupełnienie terapii, ale nie powinny zastępować regularnego leczenia. Można traktować ją także jako pomoc w diagnostyce. Decydując się na sesję masaży refleksologicznych, warto upewnić się, że wybrany terapeuta posiada niezbędne szkolenia i certyfikat – nieumiejętnie przeprowadzony masaż może przyczynić się do wykształcenia schorzeń układu kostnego.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ