Konta bankowe, które warto mieć

Obecnie ponad 80% Polaków ma konto w banku. Zdecydowana większość osób nie wyobraża sobie życia bez korzystania z transakcji bezgotówkowych. Na koncie można po prostu przechowywać pieniądze i wykorzystywać je do dokonywania codziennych płatności. Można też na nim oszczędzać czy odkładać środki na wyznaczony cel. Jednak warto wiedzieć, że aż 4% ankietowanych wskazuje, że posiada więcej niż jeden rachunek w banku. Powstaje więc pytanie: jakie konta bankowe powinno się mieć? W zasadzie to zależy od naszych potrzeb, ponieważ w wielu bankach można z powodzeniem korzystać tylko z jednego konta i realizować swoje cele w oszczędzaniu czy planowaniu domowego budżetu.

Podstawowy rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy

Najwięcej osób posiada rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Jest on nazywany po prostu kontem osobistym lub rachunkiem indywidualnym. Można powiedzieć, że jest to konto bankowektórego używamy najczęściej i służy do największej ilości zadań. Z powodzeniem możemy na nim obracać pieniędzmi na co dzień, ale też je odkładać czy wykorzystywać do płacenia za zakupy w sklepach, a także rozliczeń z kontrahentami.

Tak zwane konto osobiste ma jednak o wiele więcej zalet. Przede wszystkim jego prowadzenie może być darmowe. Zatem nie ponosimy dodatkowej opłaty, a to zdecydowanie działa na naszą korzyść. Także opłaty za przelewy na inne polskie konta bankowe zwykle nie występują, chyba że chcemy wykonać niestandardowy przelew, na przykład ekspresowy. Do konta wydawana jest karta debetowa, którą można wybierać pieniądze z bankomatów i płacić nią przez internet oraz w sklepach stacjonarnych. Wiele osób ściąga również aplikacje banków na telefon komórkowy i korzysta z płatności BLIK, dzięki którym nie trzeba nosić przy sobie portfela, bowiem wystarczy kod spisany z aplikacji w telefonie.

Najczęściej takie konto bankowe jest wykorzystywane do otrzymywania wpływów na przykład z tytułu wynagrodzenia za pracę. Można też dzięki niemu rozliczać się z ZUS-em czy Urzędem Skarbowym. Jednak na uwagę zasługuje fakt, że jest to konto rozliczeniowo-oszczędnościowe, a więc można po prostu odkładać na nim pieniądze. Zdecydowana większość osób dzieli jednak swoje środki na te do codziennego użytku i płacenia rachunków, a także zakupu żywości, i na te do odłożenia na przyszłość. Kiedy mamy tylko jedno konto bankowe, może się jednak zdarzyć, że naruszymy oszczędności niechcący, a nawet możemy to robić regularnie, ponieważ mamy do nich bardzo szybki dostęp. Dlatego też osoby, które chcą oszczędzać pieniądze, powinny zastanowić się nad innym typem rachunku.

Warto też pamiętać o osobach, które pracują za granicą, ale przebywają w Polsce podczas dni wolnych. Również takie osoby powinny mieć choćby podstawowy rachunek, który będą mogły wykorzystać podczas pobytu w kraju. Oczywiście można posiadać też rachunek walutowy, w tym w złotówkach. Możliwe jest założenie prostego rachunku podstawowego, który będzie spełniał funkcję ROR, ale nie będzie można w nim skorzystać z usług kredytowych czy założenia subkont, np. konta oszczędnościowego.

Osobne konto oszczędnościowe

Choć tylko 4% osób mających konto bankowe w ogóle deklaruje posiadanie więcej niż jednego rachunku, to można zauważyć, że w ciągu ostatnich kilku lat wzrosło zainteresowanie posiadaniem konta oszczędnościowego. Przede wszystkim dlatego, że wzrasta chęć odkładania pieniędzy na tak zwaną „czarną godzinę”, ale też na wkład własny, obecnie potrzebny do zakupu nieruchomości na kredyt hipoteczny. Nie da się ukryć, że wielu osobom będzie łatwiej oszczędzać, gdy środki będą przelewane na osobne konto, które nie jest kontem podstawowym.

Na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym można nawet nie zauważyć, że już korzystamy ze środków, które chcieliśmy odłożyć. Natomiast mając osobne konto oszczędnościowe, będziemy mogli wydawać bardziej rozsądnie. Dostęp do pieniędzy odłożonych na osobnym koncie też jest prosty. Można z niego przelewać środki na swój rachunek podstawowy albo robić przelewy na inne konta, choćby płacić rachunki za media.

Jednakże konto oszczędnościowe pozwoli nie tylko przechowywać środki, ale również na nich zarabiać. Z reguły jego oprocentowanie podobne jest do lokat bankowych, a kapitalizacja odsetek następuje co miesiąc. Dlatego też, jeśli po miesiącu zdecydujemy się wypłacić środki, nie stracimy odsetek. Natomiast ponieważ wypłaty i wpłaty są elastyczne, można cały czas dodawać środki, które będą pracować i dawać coraz wyższe odsetki. Dzięki temu, jeśli po wpłaceniu ustalonej miesięcznie kwoty okaże się, że nadal mamy wolne środki, można je dodać do rachunku oszczędnościowego. Działa to również w drugą stronę. Gdy nagle będziemy chcieli sięgnąć do oszczędności, możemy to zrobić bez utracenia uzyskanych odsetek.

Dodatkowe funkcje konta bankowego

Warto pamiętać o dodatkowych produktach, jakie mogą być powiązane z kontem bankowym. Nie zawsze trzeba składać osobny wniosek o kredyt gotówkowy, jeśli mamy już konto bankoweBez problemu można skorzystać z kredytu odnawialnego w koncie. W ten sposób można uzyskać dodatkowe środki w kwocie nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, a odsetki naliczane są tylko za wykorzystany limit. Ponadto takie środki można wydać na dowolny cel. Z kredytu korzystamy tak, jak z konta bankowego, ponieważ nasze środki powiększą się o przyznany nam limit.

Oczywiście aby otrzymać kredyt odnawialny, trzeba złożyć wniosek, który zostanie rozpatrzony na podstawie naszej historii kredytowej, jednak wciąż jest to łatwiejsze i wygodniejsze niż składanie osobnego wniosku o kredyt gotówkowy.

W bankach można obecnie korzystać też z dodatkowych ubezpieczeń. Nie tylko można ubezpieczyć spłatę kredytu, ale też szybko przez bankowość internetową czy aplikację w telefonie zawrzeć umowę o ubezpieczenie karty kredytowej w podróży czy po prostu siebie i rodziny podczas wyjazdu. W ofercie można też znaleźć inne przydatne na co dzień ubezpieczenia.

Nie można zapomnieć też o tym, że w banku pieniędzmi się obraca, a zatem można je również inwestować. Fundusze inwestycyjne czy lokaty to najczęściej wybierane oferty. Możemy sami je zakładać, kupować udziały czy wpłacać pieniądze z poziomu bankowości elektronicznej, jeśli mamy już założony rachunek bankowy. Wszystkie dostępne informacje mamy pod ręką i po zapoznaniu się z nimi można przejść do inwestowania w sposób, który nam najbardziej odpowiada. Inwestując, można po prostu odkładać pieniądze na przyszłość, przykładowo na emeryturę czy posłanie dzieci na studia, ale też zarabiać na środkach, których normalnie byśmy nie wykorzystali i po prostu leżałyby na koncie.

Jak więc widać, konta bankowe mają obecnie szereg różnych funkcji i umożliwiają nie tylko przechowywanie pieniędzy, ale też zarządzenie nimi niemal w sposób profesjonalny. Każdy może odkładać pieniądze i się na tym wzbogacać czy też w razie kłopotów wziąć szybki i wygodny kredyt. Jedno konto bankowe może być naszą pomocą w planowaniu domowego budżetu, a dwa pozwolą nam na pełną kontrolę nad bieżącymi wydatkami i oszczędnościami.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ