Cukrzyca jest jedną z chorób cywilizacyjnych, na którą cierpi duża część naszego społeczeństwa. Jeśli ją wcześnie zdiagnozujemy, podejmiemy leczenie i zadbamy o swoje zdrowie, wtedy nie powinna nam sprawiać większych problemów. W przeciwnym wypadku istnieje duże ryzyko pojawienia się powikłań, w tym np. stopy cukrzycowej.

Przyczyny i objawy stopy cukrzycowej

Stopa cukrzycowa jest jednym z powikłań nieleczonej lub źle leczonej cukrzycy. Za powstanie tego schorzenia odpowiedzialny jest utrzymujący się przez dłuższy czas wysoki poziom cukru we krwi. Taki stan wpływa negatywnie na cały organizm między innymi  układ krwionośny i nerwowy. W wyniku upośledzenia tych układów zostaje zaburzone czucie (bólu i temperatury) oraz ukrwienie stóp, czego następstwem może być stopa cukrzycowa. Diabetyk powinien regularnie sprawdzać stan swoich stóp, a w przypadku zaobserwowania łuszczącego i pękającego naskórka, owrzodzeń, ran lub zaburzenia czucia i drętwienia stóp udać się do specjalisty, który zajmuje się leczeniem stopy cukrzycowej. Jest nim podolog wroclaw Dla cukrzyków bardzo ważne jest, aby każdą zmianę na stopie wyleczyć pod okiem specjalisty, a najlepiej nie dopuścić do powstania stopy cukrzycowej, ponieważ jej zaniedbanie i zaawansowanie problemu może skutkować nawet koniecznością amputacji stopy.

Profilaktyka

W przypadku każdej choroby bardzo ważna jest profilaktyka. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia groźnych powikłań cukrzycy i stopy cukrzycowej, należy odpowiednio dbać o stopy. Pierwszym krokiem jest regularne i dokładne oglądanie i obserwacja stanu stóp. Jeśli nie przykładamy wagi do tego, możemy łatwo przeoczyć pojawienie się trudnych do wyleczenia ran czy owrzodzeń i wystąpienia późniejszych komplikacji. Aby uniknąć wystąpienia powikłań stopy cukrzycowej należy nosić wygodne, przepuszczające powietrze obuwie, ostrożnie wykonywać pedicure (aby się nie zrobić ran), dbać o pielęgnację stóp oraz unikać ich przeciążenia, urazów oraz infekcji. Ostatnim i chyba najważniejszym zadaniem jest uregulowanie poziomu cukru we krwi i właściwe leczenie cukrzycy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ